Wernisaż w Ateneum

Joanna Zdzienicka: "Od siedem do dziesięć" - Teatr Ateneum w Katowicach

W piątkowy wieczór, 26 października o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Zdzienickiej, zatytułowanej "Od siedem do dziesięć".

Jak pisze kuratorka ekspozycji, Małgorzata Malinowska-Klimek: Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła, będące częścią projektu „Archiwum”, realizowanego przez artystkę od czterech lat oraz „Suplementy” do tego projektu. (…) Z ogromnej liczby tysiąca czterystu elementów, w Katowicach będzie można zobaczyć te powstałe od lipca do października tego roku. W formie prostopadłościennej skrzynki artystka zawiera codzienne zdarzenia, przemyślenia i reakcje na świat zewnętrzny. Na drewnianych ściankach osadzają się minuty i godziny, we wnętrzach zagnieżdżają się całe poranki i popołudnia. Z ogromną konsekwencją zapisuje to, co już zaistniało, a jednocześnie tworzy nowy byt – jednostkowe dzieło sztuki. Każda kartka z tego dziennika ma bowiem charakter dzieła, i to zarówno pod względem estetycznym, jak i  treściowym.

Od strony formalnej większość modułów zdradza fascynację Zdzienickiej materią malarską: pełno tu wielokrotnie nakładanych warstw farby, zastosowania różnych jakościowo materiałów. Użycie koloru jest przemyślane i rozważne. Pojedyncze ścianki wyglądają jak obrazy lub specyficznie rozumiana grafika warsztatowa, a wnętrza skrzynek pozwalają na wykorzystanie materiałów trójwymiarowych. Pomysłowość formalna artystki wydaje się nieskończona. Jednak wszelkie skojarzenia z malarstwem materii lub malarstwem abstrakcyjnym tutaj się właśnie kończą, gdyż strona estetyczna nie jest ani powodem, ani ostatecznym celem stworzenia tego cyklu prac. Jest nimi artystyczna refleksja nad upływającym czasem i jego materią. (…) Zdzienicka przelewa na skrzynki swoją miłość, swoje rozmowy w pracy, niepowodzenia, sukcesy i głaskanie swojego psa. Otwarty sposób prezentacji projektu: ustawianie ich na półkach lub regałach, zachęcanie do wyjmowania pojedynczych elementów – wszystko to potęguje wrażenie wejścia do cudzego wewnętrznego świata. Przy tym nie ma w projekcie „Archiwum” nic z ekshibicjonizmu, jest raczej wiara w moc przywrócenia zdarzeniom ich ważności, ich objętości w czasie. (…)

Joanna Zdzienicka, ur. w 1984 r. w Sosnowcu, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2009). Pracę dyplomową zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika, dyplom dodatkowy – w pracowni interdyscyplinarnej dr. Lesława Tetli. Zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów i fotografią. W październiku 2008 rozpoczęła realizację autorskiego projektu „Archiwum”, w którym za pomocą zunifikowanych rozmiarem obiektów daje wyraz upływającym dniom. Od 2010 pracuje na uczelni macierzystej jako asystentka w pracowni rysunku oraz w pracowni działań interdyscyplinarnych. Mieszka i tworzy w Bytomiu. W czerwcu 2010 otworzyła swoją pierwszą indywidualną wystawę w katowickim Rondzie Sztuki. Laureatka nagrody głównej w konkursie na najlepszy dyplom artystyczny polskich Akademii Sztuk Pięknych 2009, finalistka konkursu Talenty Trójki 2011. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i powarsztatowych. Jej prace znaleźć można w prywatnych kolekcjach polskich.

Wystawę można będzie oglądać do 30 listopada 2012.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
26 października 2012

Książka tygodnia

Trojanki Jana Klaty
Wydawnictwo Universitas
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia