Wernisaż w Ateneum

Joanna Zdzienicka: "Od siedem do dziesięć" - Teatr Ateneum w Katowicach

W piątkowy wieczór, 26 października o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Zdzienickiej, zatytułowanej "Od siedem do dziesięć".

Jak pisze kuratorka ekspozycji, Małgorzata Malinowska-Klimek: Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła, będące częścią projektu „Archiwum”, realizowanego przez artystkę od czterech lat oraz „Suplementy” do tego projektu. (…) Z ogromnej liczby tysiąca czterystu elementów, w Katowicach będzie można zobaczyć te powstałe od lipca do października tego roku. W formie prostopadłościennej skrzynki artystka zawiera codzienne zdarzenia, przemyślenia i reakcje na świat zewnętrzny. Na drewnianych ściankach osadzają się minuty i godziny, we wnętrzach zagnieżdżają się całe poranki i popołudnia. Z ogromną konsekwencją zapisuje to, co już zaistniało, a jednocześnie tworzy nowy byt – jednostkowe dzieło sztuki. Każda kartka z tego dziennika ma bowiem charakter dzieła, i to zarówno pod względem estetycznym, jak i  treściowym.

Od strony formalnej większość modułów zdradza fascynację Zdzienickiej materią malarską: pełno tu wielokrotnie nakładanych warstw farby, zastosowania różnych jakościowo materiałów. Użycie koloru jest przemyślane i rozważne. Pojedyncze ścianki wyglądają jak obrazy lub specyficznie rozumiana grafika warsztatowa, a wnętrza skrzynek pozwalają na wykorzystanie materiałów trójwymiarowych. Pomysłowość formalna artystki wydaje się nieskończona. Jednak wszelkie skojarzenia z malarstwem materii lub malarstwem abstrakcyjnym tutaj się właśnie kończą, gdyż strona estetyczna nie jest ani powodem, ani ostatecznym celem stworzenia tego cyklu prac. Jest nimi artystyczna refleksja nad upływającym czasem i jego materią. (…) Zdzienicka przelewa na skrzynki swoją miłość, swoje rozmowy w pracy, niepowodzenia, sukcesy i głaskanie swojego psa. Otwarty sposób prezentacji projektu: ustawianie ich na półkach lub regałach, zachęcanie do wyjmowania pojedynczych elementów – wszystko to potęguje wrażenie wejścia do cudzego wewnętrznego świata. Przy tym nie ma w projekcie „Archiwum” nic z ekshibicjonizmu, jest raczej wiara w moc przywrócenia zdarzeniom ich ważności, ich objętości w czasie. (…)

Joanna Zdzienicka, ur. w 1984 r. w Sosnowcu, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2009). Pracę dyplomową zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika, dyplom dodatkowy – w pracowni interdyscyplinarnej dr. Lesława Tetli. Zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów i fotografią. W październiku 2008 rozpoczęła realizację autorskiego projektu „Archiwum”, w którym za pomocą zunifikowanych rozmiarem obiektów daje wyraz upływającym dniom. Od 2010 pracuje na uczelni macierzystej jako asystentka w pracowni rysunku oraz w pracowni działań interdyscyplinarnych. Mieszka i tworzy w Bytomiu. W czerwcu 2010 otworzyła swoją pierwszą indywidualną wystawę w katowickim Rondzie Sztuki. Laureatka nagrody głównej w konkursie na najlepszy dyplom artystyczny polskich Akademii Sztuk Pięknych 2009, finalistka konkursu Talenty Trójki 2011. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i powarsztatowych. Jej prace znaleźć można w prywatnych kolekcjach polskich.

Wystawę można będzie oglądać do 30 listopada 2012.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
26 października 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia