Wernisaż wystawy narracyjnej

Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz

W sobotę, 11 grudnia 2021, o godzinie 17:00 na trzecim piętrze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy narracyjnej zatytułowanej: Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz.

Wystawa stworzona jest ze skarbów obwoźnego teatrzyku „cudów" – artefaktów i pamiątek zachowanych przez pasierba Stanisława Wyspiańsgrafika1 300x300 - Wernisaż wystawy narracyjnej. Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyzkiego – Teodora.

To cyrkowe panoptikum sprawia wrażenie wystawy tymczasowej, objazdowej, staje się jednak pierwszym etapem odbudowy i narastania „teatralnej machiny", która powoli odkrywana będzie przed widzami w nieodwiedzanych dotychczas bądź zapomnianych zakątkach budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zbudowana jest z tajemniczych obiektów – gablot ustawionych na trzecim piętrze budynku teatru. Przy czym nie jest to tradycyjna wystawa z muzealnymi gablotami – to magazyn pozornie rozrzuconych obiektów – opakowań, obudów sprawiających wrażenie urządzeń utrzymujących przy życiu tajemnicze wewnętrzne mechaniczne byty. Skomplikowane i niepokojące. Są rodzajem mini-gablot, klatek, kapsuł, maszyn projekcyjnych – z zainstalowanymi wewnątrz okularami, wizjerami i ekranami do zaglądania, podglądania.

Od 12 grudnia 2021 r. wystawa jest czynna godzinę przed spektaklem granym na Dużej Scenie Teatru. Wstęp na wystawę jest możliwy po okazaniu biletu teatralnego. Bilet z Dużej Sceny Teatru upoważnia do wstępu na wystawę w dniu przedstawienia. Bilet z pozostałych scen (Scena MOS, Dom Machin, Scena Bank Opowieści, Dom Rzemiosł Teatralnych) jest ważny miesiąc od dnia spektaklu.

Wystawa powstaje w ramach projektu: Modernizacja infrastruktury technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z zakupem wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Działanie 8.1: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury

Wystawę stworzyła Grupa Locus Solus (Michał Urban, Victor Soma) ze wsparciem technicznym firmy Props.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1, trzecie piętro

(-)
Materiał organizatora
11 grudnia 2021
Wątki
WYSTAWY

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia