Wernisaż wystawy w Galerii Studio

"Afganistan jest w nas" - Maksymilian Rigamonti

Galeria Studio zaprasza 3 grudnia o g. 19.30 na wernisaż wystawy zdjęć Maksymiliana Rigamontiego "Afganistan jest w nas".

Maksymilian Rigamonti "Afganistan jest w nas"

03.12.2013 r - 24.01.2014 r.

Wernisaż: 3.12.2013, godz. 19:30

Moje strachy, przyjaźnie, przygody i zdjęcia. Afganistan nauczył mnie tak wiele. Nie ma dnia, żebym nie wracał tam myślami. Zaufanie. Słowo proste i zrozumiałe. Tam jest

wyrocznią. On tobie, ty jemu. C*** zrobisz, jak ktoś ci nie zaufa. Wylądowałem. Wśrod ponad dwoch tysięcy żołnierzy. Nie znałem nikogo. - E, ty! Masz coś? - zagadnął mnie

taki jeden. I już wiedziałem, że będzie moim bohaterem. Zaraz poznał mnie ze swoimi kumplami. Szybko zapomnieli, że zamiast kałacha mam aparat. Mieszkałem z nimi przez

wiele miesięcy. Fotografowałem ich codzienność. I straszną, z wybuchami, strzałami, i przyjemną, z plażowaniem, dowcipami i nudą. Wojnę zobaczyłem. Zupełnie z innej strony.

Maksymilian Rigamonti studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Fotoreporter freelancer. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska. Obecnie fotoreporter tygodnika Wprost. Pięciokrotnie przebywał w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę w konkursie BZ WBK Press Foto przyznawaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 zrealizował projekt "Bykownia. Archeologia zbrodni" sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Przy współpracy z Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Projekt otrzymał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku, zdobywając równocześnie I miejsce w kategorii Fotoreportaż Życie codzienne.

W 2013 roku Maksymilian zdobył II miejsce w tym samym konkursie w kategorii wydarzenia za zdjęcie pojedyncze z cyklu "Afganistan jest w nas". Projekt ten został w całości finansowany przez Narodowe Centrum Kultury z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wernisażu w Barze Studio odbędzie się dyskusja o fotografii wojennej oraz spotkanie z uczestnikami polskiej misji stabilizacyjnej w Afganistanie.

Wystawa organizowana przez Press Club Polska i Galerię Studio

Wystawę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura-Interwencje.

(-)
Materiał organizatora
3 grudnia 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...