"Wesele" walczy w Krakowie

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA

Inscenizacja "Wesela" Teatru Andersena została zakwalifikowana do konkursu dramatycznego "Boska Komedia". To jeden z najważniejszych konkursów dramatycznych w Polsce.

- To jeden z nielicznych tego typu spektakli w Polsce. Teatr lalek kojarzony jest zwykle ze sztuką przeznaczoną dla dzieci, tutaj mamy teatr lalek dla dorosłych - mówi Małgorzata Langier z Teatru Andersena o premierze z grudnia 2015 roku.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia" organizowany jest od 2008 r. i obecnie stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie teatralnej Polski. Zaczyna się 7 grudnia i trwa dziesięć dni. "Wesele" Roszkowskiego [na zdjęciu] pokazane zostanie 15 grudnia. To pierwszy teatr lalkowy, który znalazł się w tym konkursie. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 23 spektakli reżyserowanych przez polskich i zagranicznych twórców Na krakowskim konkursie sztuka z lubelskiego teatru zostanie wystawiona dwukrotnie. Jak informuje teatr, na oba spektakle zostały wyprzedane już bilety.

Ale to nie pierwszy duży konkurs, do którego zakwalifikowało się "Wesele". Sztuka bierze także udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". W inscenizację "Wesela" Teatru Andersena zaangażowany jest niemal cały skład aktorski teatru. W tekst Wyspiańskiego wprowadzono niewiele zmian. Aktorzy grają z przyczepionymi do pleców lalkami, które przypominają poniekąd rozpadające się truchła. Jak twierdzą autorzy spektaklu, lalki odgrywają tutaj rolę alter ego każdego z bohaterów.

Reżyserem jest Jakub Roszkowski związany z Teatrem Wybrzeże, za scenografię odpowiada Maciej Chojnacki, natomiast autorem muzyki jest Michał Siwak. Grają m.in.: Mirella Rogoza-Biel (Maryna), Gabriela Jaskuła (Zosia), Urszula Pietrzak (Rachela), Wioletta Tomica (Panna Młoda), Daniel Arbaczewski (Dziennikarz), Konrad Biel (Czepiec), Bogusław Beniu Byrski (Pan Młody).

DD
29 listopada 2016

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...