Western dla najmłodszych

"McBaton i Szeryf Grzanka" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

Zabawnym spektaklem o walce dzielnego Szeryfa Grzanki ze złowrogim gangiem niezdrowych przekąsek miejski wydział zdrowia chce walczyć z nadwagą i próchnicą u przedszkolaków. Statystyki są bowiem alarmujące, a o prewencję lepiej zadbać zawczasu.

W ciągu ostatnich 20 lat liczba otyłych dzieci wzrosła w Polsce czterokrotnie
Gdy słychać: "Mamusiu, ja już naprawdę nie mogę. Czy mogę zamiast obiadu zjeść batonika?", do akcji wkracza Szeryf Grzanka. Z gangiem złego McBatona, którego członkami są Don Czips, Dżo Cukier i Czekoladowa Lou, początkowo walczy samotnie. Ale w końcu po jego stronie stają Dżejn Jabłuszko, Pomidorowy Tom i Billy Marchew. W starciu z taką ekipą niezdrowe przekąski po prostu nie mają szans.

Spektakl "McBaton i Szeryf Grzanka", czyli prawdziwy western dla najmłodszych, którego scenariusz napisał Mariusz Urbanek, a wyreżyserował szef Wrocławskiego Teatru Lalek Roberto Skolmowski, w październiku odwiedzi wrocławskie przedszkola.

Jest częścią pilotażowego programu profilaktyki próchnicy wśród przedszkolaków, na który miasto chce przeznaczyć w tym roku 150 tys. zł.

Urzędnicy liczą, że przekona on nie tylko dzieci, ale i ich rodziców do zdrowszego i bardziej świadomego odżywiania, częstszego mycia zębów i częstszych wizyt u dentysty. - Dzieci uczą się zdrowego stylu życia głównie poprzez zabawę. Przedstawienie teatralne to doskonały sposób zainteresowania ich tematem, do którego będą powracać podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli - mówi Anna Szarycz, dyrektorka miejskiego wydziału zdrowia.

Choć czekoladowe batoniki porzucić niełatwo, a mycie zębów nie zawsze wydaje się przyjemne, spektakl nie pozostawia złudzeń: dzięki temu zęby będą mniej boleć, a brzuszek przestanie rosnąć.

Przedstawienie do grudnia mają obejrzeć dzieci z 57 wrocławskich przedszkoli (tyle placówek obejmuje pilotaż). - Najpierw w przedszkolach objętych programem pojawią się lekarze stomatolodzy. Spotkają się z rodzicami i dziećmi, opowiedzą i pokażą, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Każde dziecko dostanie też od nas profesjonalną szczoteczkę z próbką pasty i kartę opieki stomatologicznej - zapowiada Bożena Lewicka z miejskiego wydziału zdrowia. We współpracy z Katedrą i Zakładem Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej wrocławskiej Akademii Medycznej miasto przygotowuje też materiały edukacyjne dla dzieci i dla rodziców, m.in. ilustrowane opowiadanie o Zuzi i Felku "Oj, jak mnie boli ząb".

Program ma być kontynuowany w przyszłym roku, bo urzędnicy podkreślają, że chcą dotrzeć do jak największej grupy dzieci. Do takiego działania skłaniają ich złowieszcze statystyki. Według nich na nadwagę i otyłość we Wrocławiu cierpi co piąte dziecko w wieku 8-18 lat. A problem z roku na rok się pogłębia. - Tempo przyrostu tkanki tłuszczowej mamy jedno z najwyższych w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba otyłych dzieci wzrosła u nas aż czterokrotnie - ostrzega Anna Januszewicz, psycholog zdrowia z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Pomysł wyjścia do dzieci ze spektaklem ocenia jako bardzo dobry. - Prewencję nadwagi trzeba zaczynać wcześnie. Starsze dzieci mają już ukształtowane nawyki żywieniowe, a przedszkolaków można łatwiej przekonać do zastąpienia chipsów owocami. Bardzo podoba mi się też sama forma przekazu: odpowiednio dostosowana do wieku odbiorców.

Dodaje, że trudno sobie wyobrazić, co będzie się działo w Polsce, jeśli w porę nie wprowadzimy programów, które niwelują problem postępującej macdonaldyzacji. Tym bardziej że problem dotyka coraz młodsze dzieci: sieciowe fast foody kuszą zabawkami dodawanymi do "dziecięcych" zestawów. Maluchom trudno im się oprzeć.

Dokończenie w GW

... Pod koniec września przygody Szeryfa Grzanki będzie można oglądać także podczas imprez z cyklu "Wrocławianie na polanie" w parku Południowym i Pilczyckim.

Marzena Żuchowicz, bm
Gazeta Wyborcza Wrocław
13 września 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia