Widowisko patriotyczno-edukacyjne

"#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz" - reż. Remigiusz Caban - Fundacja „Polska się upomni"

Niepodległość w wolnym kraju jest czymś, co umyka uwadze jak powietrze, którym oddychamy. Z niepodległością jest jak ze zdrowiem - Nikt się nie dowie/ Jako smakujesz/ aż się zepsujesz (J. Kochanowski „Na zdrowie"). Specjalne okazje - obchody rocznic wydarzeń z ich symboliką i dramaturgicznymi stereotypami przypominają uczestnikom, że... niepodległość istnieje, że jest dobrem, które wywalczone kiedyś, dziś stanowi fundamentalną okoliczność życia Polaków.

Tak uświadamiana niepodległość kojarzy się raczej z przeszłością, z dawnymi bohaterami, z pomnikową hieratycznością przesłania i niejednokrotnie, niestety, nudną przewidywalnością skojarzeń. Urodzone w wolnym kraju pokolenia, które szczęśliwie nie muszą „składać daniny krwi", powinny doświadczyć niepodległości w inny, ale nie mniej osobisty sposób. Zmierzamy do sytuacji, w której widzowie naszego show samodzielnie odkryją, że TU i TERAZ korzystają z dobrodziejstwa NIEPODLEGŁOŚCI.

#Piłsudski... to widowisko patriotyczno-edukacyjne.

Widowisko wyprodukowane przez Fundację „Polska się upomni" obrało sobie za patrona (i narratora) głównego „sprawcę" odzyskania niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Chcemy spowodować, żeby uczestnicy tego wydarzenia (mówimy – „uczestnicy" albowiem nasze widowisko ma z założenia interaktywny charakter) zapisali we własnym doświadczeniu prawdziwe pozytywne emocje związane z osobą Bohatera. Projektując nasze przedsięwzięcie, mamy nadzieję, że stwarzając atmosferę wzajemnego zaufania, skłonimy młodą widownię do spontanicznego współuczestnictwa w zabawie, którego ślad na długo pozostanie w pamięci, a skojarzenia budzone przez słowa „patriotyzm" i „niepodległość" staną się częścią codziennego doświadczenia młodych Polaków.

Widowisko powstało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018" oraz środków Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Scenariusz Adam Słowik
Reżyseria Remigiusz Caban
Scenografia Grzegorz Zieliński
Wykonanie Sławomir Sulej
Muzyka KGBand
Premiera 23. Października 2018, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Adam Słowik
Materiał organizatora
22 października 2018
Portrety
Remigiusz Caban

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...