Widowisko w Sokole

"Cud albo Krakowiaki i Górale " - reż. Jarosław Kilian - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

29 września o godz. 19 w MCK Sokół widowisko Opery Narodowej w ramach 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

"Cud albo Krakowiaki i Górale" Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego, uznawany jest za pierwszą polską operę narodową. Powstała i wystawiona została niedługo przed trzecim rozbiorem, w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Dziś, gdy aspekt ten ma już znaczenie wyłącznie historyczne, Krakowiaki i Górale pozostają wciąż atrakcyjnym utworem o wysokich walorach scenicznych, uniwersalnym przesłaniu wpisanym w mądrość ludową i wdzięcznym materiałem warsztatowym dla młodych wykonawców.

Dla uczczenia 250. rocznicy powstania pierwszego teatru publicznego w Polsce Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotowała na rok 2015 nową produkcję tej opery. Wśród wykonawców stanowią młodzi, wybitnie utalentowani śpiewacy - adepci i absolwenci Programu Kształcenia Młodych Talentów, czyli Akademii Operowej warszawskiego Teatru Wielkiego. Szczególnym walorem artystycznym projektu jest dbałość o warstwę dźwiękową możliwie najbliższą swemu pierwotnemu kształtowi. Dlatego też specjalnie na potrzeby produkcji powołana została orkiestra, złożona z młodych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich kopiach. Podstawą muzycznej realizacji dzieła jest autorskie opracowanie partytury, przygotowane przez Władysława Kłosiewicza na podstawie materiałów źródłowych, w tym rękopisów Jana Stefaniego.

***

Bilety w cenie 40 i 35 zł do nabycia od 3 września 2015 w kasie MCK SOKÓŁ, ul. Długosza 3, oraz online. Rezerwacja telefoniczna 18/44 82 600 oraz online od 4 września 2015 w miarę wolnych miejsc. Kasa czynna w dni powszednie w godzinach 8.00 - 20.00, w soboty i niedziele w godzinach 15.00 - 20.00.

(-)
Materiały Teatru
7 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia