Więcej niż kolejna maska

"Druga kobieta" - reż. Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa

- Nie możemy cofnąć czasu - usiłujemy zatrzymać go zmianami partnerów, operacjami plastycznymi, ale tak naprawdę on się nam wciąż wymyka - mówi w rozmowie z PAP Adam Woronowicz o sztuce "Druga kobieta", której premiera odbędzie się w czwartek w warszawskim TR.

Spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny w warszawskim teatrze TR powstał na podstawie filmu amerykańskiego reżysera i aktora Johna Cassavetesa pt. "Premiera" z 1977 r. Obraz opowiada o broadwayowskiej aktorce Myrtle Gordon, przygotowującej się do roli w sztuce o starzejącej się kobiecie, nie umiejącej pogodzić się z upływem czasu. Kobieta musi zmierzyć się z chaosem zarówno w jej życiu zawodowym jak i osobistym.

- To historia aktorki, która jest w trakcie przygotowania się do pracy nad rolą i nie może tej roli "złapać", a jednocześnie chce, aby znaczyła coś więcej niż tylko kolejna maska, kolejna odsłona. Jest w ciekawym momencie swojego życia - nie jest już młoda, a praca się nie układa. Ja gram jednego z jej przyjaciół, być mże coś nas kiedyś łączyło, nie jest to jasno wypowiedziane" - mówił w rozmowie z PAP Adam Woronowicz, odtwórca roli Adama - partnera scenicznego głównej bohaterki.

Aktor podkreślił, że scenariusz Cassavetesa był pretekstem dla reżysera Grzegorza Jarzyny do opowiedzenia o zawodzie aktora, ale także na temat starzenia się, zmagania ze zmianami. - Coraz głębiej rozmawiamy o zawodzie aktora, o cenie, którą się płaci, o maskach, o tym czy pamiętamy siebie z początków naszej pracy - czy pamiętamy tę beztroskę, naiwność, lekkość. Człowiek ładował się we wszystko, nie kalkulował, nie obliczał. Brał plecak, jechał, spał na podłodze, nie myślał o pieniądzach. Z biegiem lat to się zmienia, zaczyna kalkulować - zyski, straty, brać, nie brać, może lepiej poczekać na coś lepszego - powiedział.

Woronowicz zaznaczył jednak, że spektakl nie jest tylko o specyfice zawodu aktora. Jego zdaniem to samo doświadczenie może dotyczyć kogoś, kto po prostu zainwestował wiele w swój zawód czy ideę. Jak podkreślał: - jeśli chce się coś osiągnąć, ponosi się pewne straty. Ten spektakl pokazuje pewien przełomowy moment dla bohaterki, jako aktorki ale i kobiety. Czasami aktorka bierze górę nad kobietą. Jak podkreśla, spektakl nie jest o umieraniu czy odchodzeniu, ale o upływie czasu. - Czy, jako aktorzy, mamy udawać że nic się nie dzieje i wciąż jesteśmy piękni i młodzi czy uświadomić sobie ten upływ czasu i mądrze się starzeć - mówił Woronowicz.

Główną rolę w spektaklu gra Danuta Stenka, wcielająca się w postać w filmie odegraną przez Genę Rowlands. Występują też: Roma Gąsiorowska, Małgorzata Buczkowska, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Danuta Szaflarska, Justyna Wasilewska, Jan Dravnel, Roman Gancarczyk, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz.

(-)
(PAP)
24 kwietnia 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...