Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

28 maja w Teatrze Ateneum odbędzie się wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej i jej ostatniemu tomowi wierszy pt. "Wystarczy", który trafił do księgarń z końcem kwietnia br.

Poprowadzą go Justyna Sobolewska i Tadeusz Nyczek, a wiersze noblistki przeczytają Agata Kulesza i Piotr Fronczewski, aktorzy Ateneum. Gościem specjalnym wieczoru będzie Julia Hartwig.

Tom "Wystarczy" (Wydawnictwo a5) zawiera 13 ukończonych przez Wisławę Szymborską wierszy, ułożonych zgodnie z chronologią powstawania. Zbiór został opatrzony posłowiem Ryszarda Krynickiego, w którym znajdują się m.in. fragmenty niedokończonych wierszy oraz faksymile rękopisów Poetki.

Na wieczorze poświęconym Wisławie Szymborskiej w warszawskim Teatrze Ateneum swoją obecność zapowiedziało wielu wybitnych twórców, artystów, ludzi kultury, przyjaciół, bliskich wybitnej poetki.

Organizatorami spotkania są Teatr Ateneum oraz Wydawnictwo a5, w którym ukazał się ostatni tom poezji Wisławy Szymborskiej.

"Mieliśmy nadzieję, iż swoją nową książkę Poetka zechce powierzyć właśnie nam do wydania. I tak się stało: darowując nam (i naszym kotom) świeżo wydany tom Znaku, Wisława Szymborska obiecała, że zgodnie z tym niepisanym zwyczajem, właśnie u nas wyda swoje nowe wiersze. W jakiś czas potem powiedziała przekornie, że ma już gotowy tytuł: Wystarczy, co zabrzmiało wtedy jak żart - i jeszcze w październiku 2011 roku, gdy powtórzyła go w Zakopanem, gdzie odwiedziliśmy ją z Andersem Bodegardem i Michałem Rusinkiem, miałem nadzieję, że pozostanie żartem, bo nie mogłem pogodzić się z jego znaczeniem. Wierzyłem, że nie będzie to ostatnia książka Poetki, tak bardzo ważnej przecież nie tylko dla mnie. Los chciał inaczej, nie pozwolił jej nawet tej książki ukończyć."

/z posłowia Ryszarda Krynickiego/

(-)
Materiały Organizatorów
18 maja 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...