Wieczory baletowe w Bytomiu

Opera Śląska zaprasza wielbicieli tańca zapraszamy na wieczory baletowe

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza wielbicieli tańca zapraszamy na wieczory baletowe w Operze Śląskiej - 27 kwietnia - spektakl baletowy "Pan Twardowski", 29 kwietnia - "VI Galę Baletową".

27 kwietnia (sobota), g. 17.00
Ludomir Różycki - "Pan Twardowski" - balet w 9 obrazach.

Libretto: Stefania Różycka, na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego "Mistrz Twardowski" Barwne widowisko baletowe z muzyką Ludomira Różyckiego miało swoją premierę w Bytomiu w 1995 r. w inscenizacji i z choreografią Henryka Konwińskiego i ze scenografią Liliany Jankowskiej, a dzięki wznowieniu scenicznemu powróciło na bytomską scenę w marcu 2011 r. Wszystko zaczyna się w pracowni starego Twardowskiego. Na poddaszu stary, zbiedniały szlachcic - mistrz Twardowski usiłuje przy pomocy zaklęć i kabalistycznych znaków uzyskać złoto z piasku. Daremne próby obserwuje swarliwa Pani Twardowska, której niezadowolenie rośnie w miarę jak pod dach ich domu zagląda bieda. Właśnie przyszli wierzyciele z żądaniem spłaty długu. Krewka Twardowska przegania natrętów. Z pasją i przekleństwem rzuca o podłogę księgę zawierającą zaklęcia, także te przywołujące Diabła I oto zjawia się Diabeł. Sypie garściami złota, ożywia przedmioty, aż wreszcie przekonuje Twardowskiego, że warto zawrzeć z nim bliższą znajomość. Na odgłos zbliżającej się małżonki drżący przed jej gniewem Twardowski pozwala się zabrać Diabłu. Razem uciekają przez kominek Czy wiesz dokąd Twardowski uciekł przed Diabłem i własną żoneczką? Odpowiedź znajdziesz w Operze Śląskiej w Bytomiu.Zapraszamy na niezwykłe widowisko baletowe do muzyki Ludomira Różyckiego!Piękna scenografia, doskonałe wykonanie artystów baletu, chóru i orkiestry Opery Śląskiej!
Ceny biletów: normalny: 25, 35 zł, ulgowe: 20, 30 zł

29 kwietnia (poniedziałek), g. 18.00
VI Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Kolejne spotkanie tancerzy i sympatyków tańca odbędzie się z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu przy współudziale Opery Śląskiej i we współpracy z działającym przy Szkole Stowarzyszeniem Pro-Arte. Zjednoczy we wspólnym koncercie artystów śląskich ośrodków kultury, których zawodową pasją jest taniec. Zatańczą, jak co roku, artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz współgospodarza imprezy - zespołu baletowego Opery Śląskiej. Nie zabraknie również zaproszonych gości z największych zespołów baletowych w Polsce - wśród nich Baletu Narodowego w Warszawie, Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Nova w Bydgoszczy. W uroczystym koncercie zaprezentują się także najlepsi uczniowie i absolwenci bytomskiej Szkoły Baletowej oraz Zespół Folklorystyczny "Mały Śląsk" i uczniowie Konserwatorium Tańca w Pradze. Reżyserem spektaklu, tak jak w latach poprzednich, jest Henryk Konwiński - wybitny choreograf i reżyser, znany śląskiej publiczności z wielu znakomitych spektakli baletowych, operowych i teatralnych.

Międzynarodowy Dzień Tańca, ustanowiony w roku 1982 przez Międzynarodowy Instytut Teatralny, stał się świętem wszystkich tancerzy i pasjonatów tańca. Datę wybrano nieprzypadkowo: 29 kwietnia 1727 roku jest datą urodzin wielkiego reformatora tańca Jeana-Georges'a Noverre'a, tancerza i choreografa, który wyznaczył kierunek dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki. Idee wielkiego mistrza przyświecają i dziś artystom, którzy ulotną sztuką pragną wnosić radość w nasze życie, budzić pasje i rozbudzać piękno w naszych duszach.

(-)
Materiał Opery
23 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...