Wiedeńscy Filharmonicy w Operze Narodowej
koncert Wiener PhilharmonikerDobiegający kresu sezon w Operze Narodowej zakończy się wyjątkowym wydarzeniem, za jaki uznać należy zapowiedziany na dzisiaj i jutro koncert Wiener Philharmoniker, orkiestry zaliczanej do ścisłej światowej czołówki. Koncert poprowadzi legendarny maestro Riccaro Muti.
Historia tej znakomitej orkiestry rozpoczęła się w 1842 roku, kiedy pochodzący z Królewca kompozytor Otto Nicolai założył w Wiedniu stałą orkiestrę symfoniczną, której przez pięć lat był szefem. Na początku liczyła ona 40 muzyków, szybko ją jednak rozbudowano najpierw do 60, później do 120 instrumentalistów. Po odejściu założyciela muzycy orkiestry postanowili, że każdy następny szef będzie wybierany przez nich w drodze wolnej elekcji. W ciągu ponad 160 letniej historii dyrygowali tym znakomitym zespołem wszyscy najbardziej znani dyrygenci świata, by wymienić: Hansa Richtera, Gustawa Mahlera, Bruno Waltera, Arturo Toscaniniego, Wilhelma Furtwänglera, Karla Böhma, Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Lorina Maazela i Claudio Abbado. Każdy z nich pozostawił w tym zespole cząstkę własnej osobowości artystycznej, co sprawiło, że dzisiaj gra tego zespołu urzeka piękną barwą, idealnym zestrojeniem i techniczną perfekcją, a wiele granych przez nich dzieł uchodzi za szczyt doskonałości. Mówi się, że spoistość brzmienia tej orkiestry może w piano osiągać delikatność jedwabiu, ale w forte porazić potęgą.
Do historii przeszła anegdota jak to jeden z muzyków zapytany, kto będzie dyrygował następnym koncertem Wiener Philharmoniker, odpowiedział: - nie wiemy jeszcze, kto dyryguje, ale my gramy V Symfonię Beethovena. Ciekawostką jest fakt, że od samego początku funkcjonowania orkiestry jest niezależność zarówno od strony artystycznej, finansowej, jak i organizacyjnej. Ponadto, wszystkie decyzje w zespole podejmowane są na zasadach demokratycznych, podczas walnego zgromadzenia wszystkich członków. W Europie ze sławą i poziomem Wiedeńczyków konkurować mogą jedynie Berlińscy Filharmonicy i lipski Gewandhausorchester. W świecie - zespół Filharmonii Nowojorskiej, którą powołano do życia również w 1842 roku oraz Filharmonia z Cleveland, którą do wielkiej świetności doprowadził polski dyrygent Artur Rodziński.
W 1930 roku Wiedeńczycy pod batutą Clemensa Kraussa zagrali pierwszy w swojej historii koncert noworoczny. Z mety stał się on tradycją, bez której trudno sobie dzisiaj wyobrazić Nowy Rok i to nie tylko w Wiedniu, ale również na świecie, co jest możliwe dzięki transmisjom telewizyjnym, przez co muzycy tej orkiestry stali się najbardziej znanym zespołem symfonicznym na świecie. Już dzisiaj wiadomo, że najbliższy poprowadzi francuski dyrygent Georges Prýtre. Program warszawskich koncertów obejmuje: Uwerturę do opery "Rozamunda, księżniczka Cypru" Franza Schuberta, Serenadę D-dur "Haffnerowską" KV 250 W. A. Mozarta, "Rapsodię hiszpańską" M. Ravela oraz "Trójkątny kapelusz" Manuela de Falli.