Wiele narzekania i miłosne wzdychania

"Uciechy i lamenty Kazimierza Dejmka" - Teatr Nowy w Łodzi

Z okazji 90. urodzin patrona Teatru i 65-lecia Nowego zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki staropolskiej - "Uciechy i lamenty Kazimierza Dejmka". 17 maja o godz. 19.00 na Dużej Sali zagra zespół Ars Nova.

Kazimierz Dejmek dojrzał w muzyce dawnej - zwłaszcza staropolskiej - oryginalny, żywy teatr. Dźwięk tworzył atmosferę scen mistycznych, towarzyszył tańcom i piosenkom, dawał czas na zmianę dekoracji i oddech dla aktorów.

W koncercie-spektaklu głównymi aktorami są dawne instrumenty: fidel, harfa, viola da gamba, pomort, flety, krzywuły i puzon. Zagrają na nich muzycy znanego warszawskiego zespołu Ars Nova prowadzonego przez Jacka Urbaniaka. 9 listopada 1998 roku muzyce zagrali podobny repertuar przed Kazimierzem Dejmkiem, podczas nagrania muzyki do spektaklu Teatru Narodowego - "Dialogus de passione". Tak jak na każdym spektaklu, Dejmek był osobiście na nagraniu, z nieodłącznym kubłem wody, służącym za popielniczkę.

W pierwszej części koncertu - "Lamenty" - zabrzmią polskie pieśni renesansowe o tematyce wielkopostnej i moralizatorskiej, a wśród nich najpiękniejszy utwór polskiego Odrodzenia - "Już się zmierzcha" Wacława z Szamotuł i wstrząsający wiersz polskiego średniowiecza - Lament świętokrzyski w interpretacji Jolanty Jackowskiej. Obok muzyków i aktorki Nowego w pierwszej części koncertu wystąpi męski zespół wokalny "Gregorianum". Warszawscy śpiewacy wzorują się na brzmieniu Kapeli Rorantystów, którą powołał do muzycznej służby Katedry Wawelskiej król Zygmunt Stary.

Drugą część koncertu - "Uciechy" - wypełnią piosenki i tańce z "Uciech staropolskich", spektaklu wyreżyserowanego przez Dejmka w Teatrze Nowym (1980) i Teatrze Narodowym (1981). Jolanta Jackowska i Adam Mortas w sposób współczesny zinterpretują piosenki polskie z XVII wieku, których tematyka miłosna, biesiadna - a zwłaszcza polityczna - zagrały w samym środku polskiego kryzysu roku 1981.

Wtedy - jak i kilka wieków wcześniej - o polityce śpiewali wędrowni dziadowie, narzekając jak to "nędza z bidą z Polski idą". W Dejmkowskich "Uciechach" dziadowskie narzekania o biedzie były wówczas bardzo aktualne, a wzdychania miłosne podszyte erotyzmem Zosienieczki czy Anusieńki dawały oddech świeżości.

Koncert muzyki dawnej dopełnią staropolskie tańce, takie jak Cenar, Galarda, Goniony, Świeczkowy wzorowane na europejskich tańcach dworskich z XVI wieku, a także te o ojczystym pochodzeniu: Chodzony, Most, Drabant. Zatańczą Joanna Lichorowicz i Sławomir Greś.

Czas trwania koncertu: 2 x 40 minut.

Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
14 maja 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia