Wielka Parada Smoków w Krakowie

konkurs na najpiękniejszego smoka

W sobotę na Rynku zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszego smoka. Wieczorem po Wiśle będą pływały ogromne stwory.

Już po raz jedenasty do grodu Kraka na dwa dni przybędą setki najróżniejszego rodzaju smoków, by bawić i zadziwiać nie tylko małych, ale też i całkiem dużych mieszkańców Krakowa oraz turystów. Owo wielkie smocze święto, organizowane przez krakowski teatr Groteska, rozpocznie się jutro. 

Tym razem przed jego uczestnikami stanie wielkie wyzwanie. 

Muszą przekopać zapomniane archiwa, odkurzyć dawne manuskrypty i przepytać kogo trzeba, by dotrzeć do najdalszej rodziny Smoka Wawelskiego. Wszystko po to, by odkryć, kim byli smoczy rodzice, waleczni albo tchórzliwi bracia, a nawet groźna babcia czy prababcia. 

Pod takim bowiem hasłem odbędzie się tegoroczny konkurs na najpiękniejszego smoka. Udział w nim - zgodnie z tradycją imprezy - biorą dzieci ze szkół, przedszkoli, domów kultury. 

Krakowianie będą mogli obserwować na Rynku wykonane przez nie smoki w sobotę od godz. 12.30. Właśnie wtedy w barwnym korowodzie z ulicy Grodzkiej wyruszy Wielka Parada Smoków. 

W tym roku składać się ona będzie z około 40 smoczych figur wykonanych i animowanych przez 1200 dzieci. Ta liczna eskorta nie powinna jednak nikogo dziwić. Wszak każdy biorący udział w tym barwnym korowodzie stwór będzie miał conajmniej 4 metry długości. 

Wszystkie te ogromne monstra przeprowadzą przez miasto rycerze mali i duzi. Wyruszą pod wodzą św. Jerzego, w towarzystwie dam dworu, przy dźwiękach bębnów i bitewnych pieśni i dotrą na Rynek ok. godz. 14. 30 . 

Tam właśnie rozstrzygnięty zostanie smoczy konkurs. Wielką sobotnią Paradę zakończy o godz. 21.45 widowisko plenerowe w zakolu Wisły pod Wawelem. 

Tu po zmroku wielkogabarytowe stwory umieszczone zostaną na barkach i statkach. Potem animowane przez aktorów teatru Groteska, będą nie tylko pływały, ale i latały nad rzeką. 

Nie zabraknie też - muzyki, światła i zapierających dech w piersiach efektów pirotechnicznych. To jednak nie koniec smoczych atrakcji na najbliższy weekend. 

W niedzielę od godz. 11 do 19 na specjalnej scenie, jaka stanie na bulwarach wiślanych przy Smoczej Jamie, zaprezentują się liczne zespoły taneczne i muzyczne. Poza artystycznymi grupami dziecięcymi z krakowskich domów kultury i szkół tańca wystąpią także profesjonalni wykonawcy. 

Podczas niedzielnych koncertów usłyszymy m.in. takie zespoły, jak Folkowianie, Restauracja czy SoundQ. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia XI Wielkiej Parady Smoków jest bezpłatny. 

Sobota, niedziela 
6-7.06. Rynek i bulwary wiślane, godz. 12.30-22.30 - sb., godz. 11-19 - nd. 
Wstęp wolny

Joanna Weryńska
Polska Gazeta Krakowska
5 czerwca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...