Wielka prowokacja?

"Nie-boska Komedia" - reż. M. Strzępka, P. Demirski

"Nie-Boską Komedię" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie zrealizują Monika Strzępka i Paweł Demirski; premiera nowego spektaklu ma się odbyć w grudniu br. Próby nad "Nie-Boską Komedią" w reż. Olivera Frljicia zawieszono w listopadzie 2013 r.

- Chcemy mieć "Nie-Boską Komedię" w repertuarze. Po zawieszeniu pracy nad spektaklem w listopadzie i po kolejnych zdarzeniach, doszło do takiej różnicy zdań między nami a realizatorami, że do spektaklu w tamtej wersji powrócić nie można. Dobrze byłoby jednak, żeby znalazł on swój finał. Zaproszenie do pracy nad "Nie-Boską Komedią" przyjęli Monika Strzępka i Paweł Demirski - powiedział PAP w piątek wicedyrektor Starego Teatru ds. artystycznych Sebastian Majewski.

Próby mają ruszyć po wakacjach, a premiera przedstawienia jest planowana w grudniu. - To będzie już inny sezon, ale to będzie spektakl funkcjonujący jako aneks do sezonu: Swinarski - wyjaśnił Majewski.

Dodał, że twórcy spektaklu z pewnością odniosą się do wydarzeń wokół inscenizacji Frljicia, choć trudno powiedzieć, w jakiej formie. - Nie będzie to spektakl o robieniu "Nie-Boskiej Komedii". Monika Strzępka i Paweł Demirski zrobili kiedyś "Dziady" w Teatrze Polskim, więc powierzenie im tego tematu jest powierzeniem im "Nie-Boskiej Komedii" z nadzieją, że znajdą w tym tekście jakieś inne odniesienia do współczesności - podkreślił Majewski.

- To trochę nie zabliźniona rana, więc premiera i zamknięcie tego spektaklem jest w interesie wszystkich - dodał.

Premiera spektaklu w reżyserii pochodzącego z Bośni Oliviera Frljicia planowana była na 7 grudnia 2013 r. Z udziału w "Nie-Boskiej Komedii" zrezygnowało jednak siedmioro z 18 obsadzonych w nim aktorów: Anna Dymna, Bolesław Brzozowski, Mieczysław Grąbka, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Jacek Romanowski i Krzysztof Zawadzki.

Według "Dziennika Polskiego" aktorzy zrezygnowali, bo przygotowywana inscenizacja była "wielką prowokacją, niemającą nic wspólnego z tekstem wieszcza ani z inscenizacją jego tragedii wystawioną w 1965 r. przez Konrada Swinarskiego". "DP" napisał, że spektakl powstaje bez scenopisu, a "zdania, jakie padają, są efektem improwizacji aktorów na temat polskiego antysemityzmu, rzekomo obecnego w inscenizacji Swinarskiego".

Dyrektor Starego Teatru Jan Klata tłumaczył w listopadzie ub.r. decyzję o zawieszeniu prób nad "Nie-Boską Komedią" koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pracy w teatrze.

(-)
(PAP)
8 marca 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki