Wielka rewia bel canta

53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Od 10 do 17 sierpnia będzie ponad trzydzieści koncertów. Od gali operowych i operetkowych, po widowiska plenerowe i recitale. Honorowym gościem Marjan Kiepura, syn Jana, który udostępni dotąd nie publikowane zdjęcia i filmy z prywatnego archiwum.

Zapowiada się powrót do czasów świetności Bogusława Kaczyńskiego - twórcy i legendarnego dyrektora artystycznego festiwalu, gdy to dominowały widowiska plenerowe na krynickim deptaku. Prawie wszystkich koncertów prócz wieczornych w Pijalni Głównej można będzie słuchać w naturalnej plenerowej scenerii urokliwej architektury krynickiego uzdrowiska.

Nowy dyrektor artystyczny Tadeusz Pszonka proponuje w ośmiu odsłonach dziennych każdego dnia przed południem „Spotkanie z gwiazdą", w samo południe „Koncert promenadowy", wczesnym popołudniem widowisko „Estrada młodych", na zakończenie dnia „Koncert wieczorny".
W tych projektach pojawią się artyści polskich scen operowych i operetkowych cieszący się uznaniem i sławą. Obok nich śpiewacy młodzi, u progu kariery, ale odnoszący sukcesy. A także artyści z Rosji, Argentyny, Francji, Belgii, Chin, Korei, Mołdawii, Bułgarii, Słowacji i Włoch.

Wśród gwiazd Grażyna Brodzińska, Izabela Kłosińska, Teresa Żylis-Gara, Ewa Vesin, Edyta Piasecka, Andrzej Lampert, Aleksander Anisimow, Giuseppe Gimelli, Adam Sobierajski, Marcelina Beucher, Stanisława Celińska, Paweł Skałuba, Adam Kuszewski, Gilberto Pereyra, Vincent Guerin, Thibault Momper, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk.

Teatr Wielki z Łodzi przywozi „Zemstę Nietoperza" Straussa. Krakowska Opera Kameralna operę buffo „Pimpinone" Telemanna. „Verbum Nobile" Moniuszki studenci Akademii Muzycznej z Bydgoszczy. A w finale czeka melomanów wielka promenadowa gala tenorów!

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
5 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia