Wielka Symfonika - Piotr Czajkowski

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na wyjątkowy wieczór muzyczny wypełniony romantyzmem muzyki Piotra Czajkowskiego oraz kunsztem dyrygenckim Tadeusza Strugały

W pierwszej części koncertu usłyszymy Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48, którą kompozytor zaliczył do swoich ulubionych utworów. Zawiera ona moc pięknych melodii, a jej brzmienie zachwyca bogactwem i spoistością. We wrześniu 1880 roku kompozytor pisał, że myśli o nowej kompozycji „symfonii lub kwintecie”.
Tymczasem już w październiku oświadczył: „nieoczekiwanie napisałem serenadę”.
Wykonano ją w Petersburgu rok później, a w Moskwie w 1882 roku.

Po przerwie zaprezentowane zostanie najbardziej reprezentacyjne i popularne dzieło Piotra Czajkowskiego V Symfonia e-moll op. 64. Utwór stanowi typ symfonii autobiograficznej, w której kompozytor czysto muzycznymi, nie ilustracyjnymi środkami oddaje swoje burzliwe stany emocjonalne. Ostatnie symfonie Czajkowskiego, do których  należy V Symfonia (1888) łączy także fakt wykorzystania cytatów muzycznych z dzieł innych twórców.

Motto wstępu pierwszej części oparte jest na motywie melodycznym z opery Michaiła Glinki „Życie za Cara” („Iwan Susanin”). Jest to muzyczna myśl przewodnia całego dzieła, tzw. motyw Losu, który w poszczególnych  częściach przybiera różne odcienie emocjonalne i pełni różną funkcję wyrazową. W zakończeniu patetyczny motyw Losu ostatecznie przeobraża się w triumfalny marsz zwycięstwa. Prawykonanie dzieła odbyło się 5 listopada 1888 roku w Petersburgu
pod batutą kompozytora. Początkowo utwór budził sprzeczne uczucia krytyków. Z czasem, spopularyzowany genialnymi interpretacjami Artura Nikischa, przez wielu z nich uznany został za najbardziej wartościowe, przewyższające nawet słynną Patetyczną, dzieło symfoniczne Czajkowskiego.

Zapraszamy na koncert z piękną muzyką Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Tadeusza Strugały.

Wielka Symfonika

3.02.2012, (piątek), godz. 19.00 A
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Tadeusz Strugała – dyrygent

Program:
P. Czajkowski :
- Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48
- V Symfonia e-moll op. 64

(-)
Materiały OiFP
31 stycznia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...