Wielki sukces "Korczaka" w Sachsenhausen

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Owacją na stojąco zakończył się sobotni (1 września) występ artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen zaprezentowali koncertową wersję musicalu "Korczak". Niemiecka publiczność blisko 50-minutowy występ przyjęła ze łzami wzruszenia i przez długi czas nie pozwalała im zejść ze sceny. Nie było innego wyjścia - Tadeusz Płatek, dyrygent i kierownik muzyczny musicalu zgodził się na wykonanie bisu.

- Dało się odczuć wielkie wzruszenie zarówno nasze jak i publiczności - mówi Damian Aleksander, odtwórca tytułowej roli. - Wielu widzów płakało. Ten wielonarodowy projekt, gdzie Polacy wykonują napisany przez Anglików musical w obozie koncentracyjnym w Niemczech, przed tamtejszą publicznością pokazuje uniwersalność postaci Korczaka i jego przesłania. Bo Korczak i jego dzieci to nie tylko martyrologiczne wspomnienie ale wielobarwne pełnokrwiste postaci.
Artyści OiFP wystąpili na zaproszenie Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen (Oranienburg, koło Berlina). Do Niemiec już w piątek nad ranem wyruszył 45 osobowy zespół dziecięcy ( w wieku od 10 do 16 lat), członkowie orkiestry i chóru OiFP z Damianem Aleksandrem (który wykonuje tytułową rolę Janusza Korczaka) na czele. W sumie ponad sto osób.

Artyści zaprezentowali tam najważniejsze utwory z musicalu, którego premiera zaplanowana jest na 29 września 2012 roku w Białymstoku, w drugim dniu uroczystości związanych z otwarciem nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. Pełna wersja musicalu ma blisko trzy godziny (z przerwą) i od razu była przygotowywana w dwóch wersjach językowych; polskiej i angielskiej.

Przypomnijmy, że musical „Korczak” swoją premierę miał w sierpniu ubiegłego roku na londyńskim West Endzie. Jego twórcami są Chris Williams (kompozytor) oraz Nick Stimson (autor libretta). Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielają się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki – jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w spektaklu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Spektakl muzyczny został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Pracę nad polską inscenizacją poprzedza wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością. Instytucjami partnerującymi przedsięwzięciu są: Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum (oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy) oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
3 września 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia