Wielki sukces krakowskiego spektaklu

22. Bydgoski Festiwal Operowy

28 kwietnia 2015 roku podczas 22. Festiwalu Operowego w Bydgoszczy Opera Krakowska zaprezentowała "Miłość do trzech pomarańczy" S. Prokofiewa. Polska premiera tej opery odbyła się na krakowskiej scenie 25 kwietnia 2014 roku. Bydgoska publiczność przyjęła spektakl entuzjastyczne, żywo reagując na dynamicznie prowadzoną akcję tej "szalonej bajki dla dorosłych".

Dyrektor Opery Nova Maciej Figas nie krył zadowolenia z faktu, że w programie Festiwalu znalazła się opera, której w ciągu prawie stu lat, jakie minęły od jej powstania, nie zrealizował żaden teatr operowy w Polsce.

"Żeby wystawić Miłość do trzech pomarańczy trzeba nie lada fantazji, a tej Michałowi Znanieckiemu nie brakuje"- powiedział dyrektor Figas dodając, że według jednego z krytyków ta błyskotliwa opera Prokofiewa, to prawdziwy kieliszek szampana.

Polska premiera "Miłości do pomarańczy" została znakomicie oceniona przez krytyków
i publiczność, a owacyjne przyjęcie jej przez ponad 800 osobową publiczność w Bydgoszczy potwierdziło, że to jedna z najmocniejszych pozycji w repertuarze Opery Krakowskiej.

W tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowana zostanie jeszcze jedna polska prapremiera operowa, mianowicie "Cyberiada" K. Meyera, wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Wielkim
im. S. Moniuszki w Poznaniu w 2013 roku. Dzięki takim wydarzeniom tegoroczny Festiwal stał się prawdziwym przeglądem muzycznych rarytasów.

Na tradycyjnym spotkaniu przy lampce wina Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak podziękował artystom za stworzenie spójnego spektakl, którego największą siłą jest współdziałanie całego zespołu.

W Bydgoszczy wystąpili: Wojtek Gierlach (Król Treflowy), Pavlo Tolstoy (Książę), Małgorzata Ratajczak (Księżniczka Clarissa), Mariusz Godlewski (Leander), Janusz Ratajczak (Truffaldino), Stanisław Kufluk (Pantalone), Remigiusz Łukomski (Celio), Magdalena Barylak (Fata Morgana).
W rolę księżniczek Linetty, Nicoletty i Ninetty wcieliły się Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka i Katarzyna Oleś-Blacha. Jako Kucharka wystąpił Przemysław Firek, Farfarello - Michał Kurnik, Smeraldina - Agnieszka Cząstka, Herold - Krzysztof Dekański i jako Mistrz ceremonii
- Marek Gerwatowski. Orkiestrę, chór i balet Opery Krakowskiej poprowadził Tomasz Tokarczyk.

(-)
Materiał Opery
1 maja 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia