Wielki sukces Teatru Polskiego we Wrocławiu

"Sprawa Dantona" zgarnia wszystko na Kontakcie

Międzynarodowe jury przyznało "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty aż cztery nagrody na, zakończonym w piątkową noc, XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

Spektakl zdobył Grand Prix, nagrodę za najlepszą reżyserię, nagrodę za najlepszą scenografię dla Mirka Kaczmarka oraz nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu - Marcina Czarnika za rolę Robespierre\'a. 

"Sprawa Dantona" rywalizowała m. in z "Muszką owocówką" w reżyserii Christopha Marthalera z Volksbühne w Berlinie (spektakl dostał drugą nagrodę) oraz "Lodem" w reżyserii Kornéla Mundruczó z Teatru Narodowego w Budapeszcie (trzecia nagroda). 

Po raz pierwszy w historii Kontaktu jedno przedstawienie otrzymało aż tyle nagród. Z kolei Klata jako drugi polski reżyser zdobył główną nagrodę na toruńskim festiwalu. 

"Sprawa Dantona" jest najczęściej nagradzanym spektaklem w historii Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od premiery triumfowała już 23 razy na różnych festiwalach. Niedługo spektakl zobaczą m.in. teatromani w Irlandii, Urugwaju, Argentynie, Francji, Nowej Zelandii, Rosji, Bułgarii, na Węgrzech, na Litwie i we Włoszech.

Justyna Kościelna
POLSKA Gazeta Wrocławska
1 czerwca 2009

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia