Wielkie dzieła klasyków opery, balety

Podsumowanie sezonu artystycznego 2015/2016 Opery Krakowskiej

Opera Krakowska zakończyła sezon artystyczny 2015/2016, którego finałem była jubileuszowa XX edycja Letniego Festiwalu. Był to czas, w którym na afiszu Opery Krakowskiej pojawiło się pięć nowych tytułów, a Zespół teatru uczestniczył w wielu prestiżowych imprezach muzycznych i festiwalach.

W tym okresie Opera zaprezentowała blisko dwieście spektakli, wielkie dzieła klasyków opery, balety i utwory kameralne oraz koncerty, widowiska plenerowe i spotkania edukacyjne.

Pierwszą premierą minionego sezonu była „Cyganeria" Giacomo Pucciniego (25.09.2015) w reżyserii Laco Adamika, spektakl zachwycił krakowską publiczność. Kolejna to długo wyczekiwany „Król Roger" Karola Szymanowskiego (13.11.2015) wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej. W marcu Opera Krakowska zaprosiła na premierę opery Gioacchino Rossiniego „Turek we Włoszech" (4.03.2016) w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Tytuł ten po raz pierwszy pojawił się na afiszu krakowskiej sceny. Inauguracją Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej była premiera „Tannhäusera" Richarda Wagnera (9.06.2016) – pierwsza realizacja dzieła tego kompozytora na krakowskiej scenie muzycznej. Natomiast nowością dla najmłodszych widzów był spektakl „Muzyka i magia" z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu Wojciecha Graniczewskiego (23.10.2015). Przygotowaniom premier towarzyszyły spotkania edukacyjne z cyklu „Inspiracje", podczas których widzowie mieli okazję spotkać się z realizatorami przedstawień, którzy dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi pracy nad dziełem.

Zespół krakowskiej sceny otworzył dwa ważne festiwale muzyczne. Spektaklem „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki zainaugurował 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, a widowiskiem „Wielkie Chóry Wielkich Oper" 25. edycję Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku. Opera uczestniczyła także w obchodach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, prezentując dzieła Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Krakowscy artyści gościli na wielu muzycznych imprezach, m.in. podczas obchodów 400-lecia Nowego Wiśnicza, gdzie wystąpili soliści i Orkiestra Opery Krakowskiej, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prezentując balet „Emocje" oraz na Bytomskiej Gali Baletowej w Operze Śląskiej. Jak co roku odbył się Dzień Otwarty Opery Krakowskiej, podczas którego można było zwiedzić teatr, obejrzeć otwarte próby spektakli, pokaz charakteryzacji i uczestniczyć w warsztatach plastycznych dla dzieci. Opera Krakowska zrealizowała także projekt Bon Kultury, w ramach którego odbyły się dwa cykliczne wydarzenia: „Operowy podwieczorek" – spotkania z widzami przy kawie i muzyce oraz „Muzyką namaluj swój świat" – warsztaty dla dzieci.

Miniony sezon obfitował w liczne inicjatywy dla najmłodszych widzów. Po raz kolejny wielką sympatią i zainteresowaniem cieszyły się dwa cykle dla dzieci - „Profesor Wiolinek" i „Spotkania w Operze. Poranki".

W „Galerii Opera" na Antresoli przez cały sezon artystyczny prezentowano wystawy, były to m.in. wystawa plakatów z kolekcji Krzysztofa Dydo, „Szymanowski w Operze Krakowskiej", wystawa twórczości Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej pt. „UNISONO" oraz ekspozycja „...niezwykła muzyka w niezwykłych przestrzeniach...", prezentująca historię Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Zwieńczeniem sezonu artystycznego był XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który odbył się pod hasłem Wagner-Verdi-Puccini. Na jego program złożyły się tradycyjnie spotkania na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu - koncert „Arie Oper Świata" pt. „Wieczór. Verdi!", spektakle „Trubadura" G. Verdiego i balet „Emocje". Dzieła Wagnera i Pucciniego zabrzmiały w budynku przy ul. Lubicz, a na zakończenie krakowski zespół podzielił się z publicznością swoją miłością do operetki, podczas koncertów dedykowanych Bogusławowi Kaczyńskiemu i Janowi Kiepurze.

Podczas sezonu uruchomiony został kanał Opery Krakowskiej na Youtube, gdzie prezentowane są m.in. reportaże z premierowych realizacji. Opera Krakowska zaistniała także na Facebooku. Profil XX Letniego Festiwalu cieszył się dużą aktywnością i zainteresowaniem widzów.

Nowy sezon artystyczny 2016/2017 Opera Krakowska rozpocznie 18 września koncertem „Per due Donne", w którym usłyszymy Katarzynę Oleś-Blacha i Monikę Korybalską. Przypominamy, że solistki zostały laureatkami Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" (2014), przyznawanej w kategorii „Mistrz i Uczeń". W repertuarze znajdą się cytaty z takich oper jak „Wesele Figara" W. A. Mozarta, „Norma" V. Belliniego czy „Lakmé" L. Delibesa. W przyszłości ów program zostanie wydany na płycie audio. Również we wrześniu (23-25.09.) Opera zaprasza na spektakle „Cyganerii" G. Pucciniego.

W nowym sezonie artystycznym pojawią się na afiszu Opery Krakowskiej nowe spektakle. Pierwszą premierą będzie przedstawienie baletowe pt. „Dwie historie - jeden taniec" do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego (29.10.2016). Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, a scenografię i kostiumy Anna Sekuła. 2 grudnia natomiast odbędzie się premiera opery „Don Pasquale" G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexsandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

Natomiast jeszcze w lipcu br. Zespół Opery Krakowskiej oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa mają przyjemność zaprosić na koncert dedykowany uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, który odbędzie się Kopalni Soli „Wieliczka" w komorze „Warszawa" w dniach 22 i 23 lipca br. o godz. 20.00. Zabrzmi III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, utwór o głęboko sakralnym charakterze, poruszający prostotą języka muzycznego i żarliwą ekspresją. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Ewa Bąkowska
Materiał Opery
11 lipca 2016
Portrety
Bogusław Nowak

Książka tygodnia

Trailer tygodnia