Wielkie namiętności na statku "Speranza"

"Otello" - reż. Jacek Głomb - Projekt Teatr Polska

Trwają warszawskie prezentacje spektakli programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny. Po przedstawieniach z Krakowa i Elbląga mamy okazję przyjrzeć się Szekspirowi w wersji legnickiej

Reżyserując "Otella" Jacek Głomb, szef legnickiej sceny, chciał przede wszystkim pokazać ludzkie uczucia i emocje. W adaptacji przygotowanej przez Krzysztofa Kopkę nacisk został więc położony na namiętność związku między Otellem a Desdemoną. Nie odnajdziemy tu zaś wątków politycznych: walk z Turkami i wewnętrznych intryg na dworze cypryjskim. Legnicka inscenizacja stawia bohaterów w sytuacji odseparowania od realnego świata.

Akcja rozgrywa się na statku "Speranza", płynącym do Wysp Szczęśliwych. Dowodzi nim Otello, Desdemona jest pasażerką. Wśród skazanych na siebie towarzyszy podróży, w sytuacji zamknięcia, wszystkie emocje wybuchają ze zdwojoną siłą. Ludzi zaczyna trawić szaleństwo, kierujące się ślepym pożądaniem. Nic dziwnego, że doprowadza to do tragedii.

Spektakl, który miał premierę w 2006 roku, został przygotowany z myślą o Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Lit Moon World Shakespeare Festival w Santa Barbara w USA. Za reżyserię "Otella" Jacek Głomb otrzymał nagrodę na X Festiwalu Szekspirowskim w Gdyni w 2006 roku, wygrywając z realizacją tego samego dramatu prezentowaną przez Luka Percevala. Za rolę Desdemony została nagrodzona również Ewa Galusińska.

Po trzech latach przerwy produkcja wróciła w tym roku do repertuaru Teatru im. Modrzejewskiej i została wybrana do objazdu po miejscowościach, które na co dzień nie mają styczności z twórczością teatralną. W ramach drugiej edycji programu Teatr Polska dodatkowo pięć przedstawień zostało zarekomendowanych do pokazów w Warszawie. "Otello" jest przedostatnim. 21 listopada w CBA zobaczymy jeszcze "Szewców" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita online
8 listopada 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...