Wielkie święto teatru! Dzień Otwarty

m. in. "Śpiąca królewna" - reż. Lech Chojnacki - Teatr Animacji w Poznaniu

Teatr Animacji zaprasza 29 marca na "dzień otwarty", organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i akcji "Dotknij Teatru 2014".

W Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca o godz. 18.00 w Teatrze Animacji odbędzie się spektakl "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza, a po nim:
- spotkanie z dyrekcją Teatru i twórcami przedstawienia
- wręczenie nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru:
* Nagroda Dyrektora Artystycznego Teatru Animacji w Poznaniu
* Nagroda "Henryk" za całokształt pracy artystycznej, przyznawana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP

29 marca
Dzień otwarty w Teatrze Animacji

godz. 11.00 - Katarína Aulitisová "Śpiąca królewna" (na zdjęciu)
godz. 13.30 - 15.30 - Otwórz się na Teatr! - wstęp wolny
godz. 16.00 - Robert Jarosz "W beczce chowany" - bilety w cenie promocyjnej

31 marca
godz. 17.30 - "Początek. Odnowa" - debata

Projekt edukacyjno-artystyczny - w ramach 6. Potyczek teatralnych szkół - skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych
Edukacja teatralna w Teatrze Animacji w Poznaniu - kierunki rozwoju, projekty edukacyjne

Katarína Aulitisová "Śpiąca królewna"
Jak wiadomo, królewna Różyczka, za sprawą Złej Wróżki, ukłuje się wrzecionem i zaśnie na sto lat, w zamku zarośniętym cierniami. Jak wiadomo, śpiącą Królewnę obudzi ze snu prawdziwa, szczera miłość księcia. I tutaj wszystko to, o czym wiadomo się kończy, ponieważ Katarína Aulitisová stworzyła lekki, dowcipny, komediowy tekst, a Nataša Štefunková ubrała go w zabawną, kolorową scenografię. W tej sytuacji aktorom - komediantom nie pozostaje nic innego, jak brawurowo opowiedzieć bajkę z uśmiechem na ustach, a na perypetie bajkowych postaci spojrzeć z przymrużeniem oka.

Otwórz się na teatr! - wstęp wolny
W sobotę 29 marca wszystkie drzwi odchodzą do Lamusa. Jeżeli się oczywiście pomieszczą, bo przecież Lamus to nasza najmniejsza scena. Lamus, Witraż i Duża - wszystkie trzy sceny odsłonią kulisy i pokażą to, czego nie można zobaczyć siedząc na widowni. A może kogoś ciekawi nasza pracownia, czyli miejsce, w którym powstają lalki i scenografia? A w niej najstarszy miś świata - stulatek pracujący z Panią Basią? Albo reżyserka, czyli centrum dowodzenia światłem i dźwiękiem? Warto też zajrzeć do przepastnych magazynów, w których drzemie cała historia. Ostrzegamy: w korytarzach i labiryntach Teatru łatwo jest zabłądzić i jeszcze łatwiej potknąć się o coś, co nie śniło się filozofom. Niektórzy z nas sądzą nawet, że mamy tu zaprzyjaźnionego ducha, który od czasu do czasu animuje jakimś krzesłem lub włącznikiem światła Ale bez obaw, przecież wszystkie drzwi będą otwarte. Zapraszamy!

Robert Jarosz "W beczce chowany" - bilety w cenie promocyjnej
Sztuka Roberta Jarosza, wykorzystująca motywy fińskich ludowych przypowieści opowiada prostą, surową historię o Matce, Ojcu i Synu. Jak odchować, wychować poczęte dziecko - pytają z troską Rodzice. Schować, odizolować od zła świata zewnętrznego. Chowany w beczce Syn powinien być lepszy, mądrzejszy od Matki i Ojca. Los okazuje się jednak bolesny jak drzazga, która utkwi w jego ciele, a wiedza nabyta w beczce na niewiele się zda we współczesnym obojętnym, pozbawionym życiodajnych korzeni świecie. Czy doświadczenie cierpienia, zdziwienie bezwzględnymi prawami stanie się dla młodego człowieka ocaleniem? Czy, tak jak Rodzice, mozolnie będzie toczył swoje życie? Czy wróci zraniony w bezpieczne, ale odcięte od rzeczywistości schronienie? A może uniesie się ponad ziemią? Komentator wydarzeń to postać niezwykła, magiczna i realna jednocześnie. Pies - wierny, mądry towarzysz człowieka, związany z Naturą, doświadczający skutków ucywilizowania. Bo jest to także historia ludzi, którzy zatracili kontakt z tym, co pierwotne, biologiczne, naturalne i teraz zdają się pogubieni i samotni w stworzonym przez siebie świecie.

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia