Wielkie tournée

"Kierunek Wschód" - Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek w ramach projektu "Kierunek Wschód" w maju pokaże swoje spektakle na międzynarodowych festiwalach w Rosji i na Białorusi - poinformował dyrektor teatru Jacek Malinowski.

Tournée teatru po Białorusi i Rosji zostało dofinansowane z konkursu ministerstwa kultury na promocję kultury polskiej za granicą. Wyjazd był też możliwy, dzięki współpracy, jaką teatr nawiązał wcześniej z białoruskimi i rosyjskimi teatrami.

BTL zaprezentuje trzy przedstawienia: "Lenkę" - dla dzieci oraz "Lisa" i "Montecchi i Capuleti" dla dorosłych. Spektakle zostaną pokazane na czterech międzynarodowych festiwalach teatralnych: w Grodnie i Mińsku na Białorusi oraz w Kurganie i Orenburgu w Rosji. Wyjazd potrwa niemal miesiąc.

Dyrektor Teatru Lalek zaznaczył, że festiwale w tych miejscach mają tradycję i swoją widownię, biorą w nich udział teatry nie tylko ze Wschodu, ale też m.in. z Francji, Niemiec czy Afryki. Dodał, że przedstawienia, które pokaże tam teatr mają także "pierwiastek" wschodni; powstawały one we współpracy z artystami ze Wschodu. Scenografię do "Lisa" robiła artystka z Litwy, a do "Montecchi i Capuleti" został zaproszony reżyser i scenarzysta z Rosji. Jak zaznaczył Malinowski, artyści ze Wschodu są od dawna obecni w białostockim teatrze. Dodał, że bliskość Białegostoku ze wschodnią granicą sprawia, że "wschodnie akcenty" mają też wpływ na tożsamość teatru.

Zdaniem dyrektora teatru, wyjazd na Wschód to także "pozytywna" wymiana kultury, jak również możliwość wymiany doświadczeń między artystami, a także nawiązywania kolejnych przyjaźni i kontaktów do współpracy.

Ideą projektu jest "pokazanie polskiego, współczesnego i nowoczesnego teatru".

BTL jest znaczącym i nagradzanym teatrem w kraju oraz zagranicą. W jego repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Przy kolejnych premierach współpracują z BTL artyści z całego świata m.in. z Rosji, Litwy, Czech, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii czy Węgier. W 2010 roku na obchodzony w kraju Rok Chopinowski BTL przygotował spektakl "Chopin-impresja", który został pokazany m.in. w Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Z inicjatywy BTL, co dwa lata odbywa się w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, podczas którego prezentują się zespoły z całego świata. Kolejna odsłona festiwalu odbędzie się w tym roku, w dniach 19-23 czerwca.

(-)
(PAP)
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...