Wiera Gran znowu na scenie

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Anna Polony zagra żydowską śpiewaczkę w spektaklu, który w maju przyszłego roku zostanie wystawiony w Teatrze Powszechnym. Przedstawienie powstaje na podstawie scenariusza Agaty Tuszyńskiej, która jest także autorką biografii Wiery Gran

Śpiewaczka z warszawskiego getta od początku lat 50. ubiegłego wieku mieszkała w Paryżu i tam umarła w 2007 roku. 

Książka o niej, wydana w Polsce w październiku ubiegłego roku, już trzy miesiące później została entuzjastycznie przyjęta we Francji, co bardzo ucieszyło jej autorkę, ponieważ, dyskusje dotyczyły istoty publikacji - życia przez kilkadziesiąt lat w cieniu zagłady. 

- Ta książka jest o cenie przeżycia, o tym, co jesteśmy w stanie poświęcić i zrobić, aby uratować życie.. - dodała Agata Tuszyńska. 

Autorka przyznaje, że zainteresowanie biografią "Oskarżona: Wiera Gran" jest duże na całym świecie. Wkrótce ukażą się jej przekłady w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Niemczech i Izraelu. 

W listopadzie, w czwartą rocznicę śmierci Wiery Gran, ma też być gotowy film dokumentalny o słynnej śpiewaczce, którego realizacji podjęła się Maria Zmarz-Koczanowicz. 

Agata Tuszyńska przyznaje, że otrzymuje również propozycje realizacji fabularnych historii Wiery Gran, ale na razie żadnej nie przyjęła, mając nadzieję, że po publikacji w Stanach Zjednoczonych zainteresuje się tym producent amerykański.

aw
Polskie Radio
29 lipca 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia