Wierszalin rusza w Polskę!

"Traktat o manekinach" - reż. Piotr Tomaszuk - Teatr Wierszalin

26 września Teatr Wierszalin wyruszy w trasę po Polsce ze spektaklem "Traktat o manekinach" w reżyserii Piotra Tomaszuka w ramach projektu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spektakl zostanie pokazany aż w 11 miejscowościach w województwach podlaskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim, gdzie dostęp do kultury i teatru na co dzień jest ograniczony.

26 września przedstawienie obejrzą widzowie z Ostrołęki, gdzie Teatr gościł już ze spektaklem „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, a 30 września Teatr zagości w sejneńskiej synagodze. W październiku kolejne spektakle będą wystawiane w Dębicy (2X), Andrychowie (4X), Bielsku Podlaskim (13X), a w listopadzie i grudniu – Teatr ze spektaklem rusza do Ciechanowca (4XI), Tykocina (11XI), Lidzbarka Warmińskiego (18XI), Hajnówki (2XII)Augustowa (6XII) i Suwałk (9XII). W każdej miejscowości widzowie będą mieli także okazję spotkać się i porozmawiać z twórcami przedstawienia.

Spektakl „Traktat o manekinach” w reżyserii i inscenizacji Piotra Tomaszuka stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat nieodgadnionej natury człowieka. „Tomaszuk odchodzi od standardowego odbioru Schulza.(...) W zamian próbuje pokazać go w kontekście epoki, zanurzonego nie w fantasmagorii, a w historii.” (Monika Żmijewska - Gazeta Wyborcza) Spektakl Teatru Wierszalin został doceniony zarówno przez publiczność, jak i krytykę teatralną (m.in. został zakwalifikowany do ścisłego finału 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).

Spektaklowi prezentowanemu w ramach projektu Teatr Polska będą towarzyszyły warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, które w małych miejscowościach rozwijają swoje zainteresowania w kołach teatralnych lub też które z taką formą kontaktu z teatrem spotkają się po raz pierwszy. Praca w formie warsztatów jest kontynuacją i rozwinięciem projektu, który już od roku przeprowadzany jest w siedzibie Teatru i ma na celu oswajanie najmłodszych widzów z przestrzenią teatralną.

W tegorocznej, trzeciej edycji projektu Teatr Polska bierze udział szesnaście teatrów z całej Polski. Z województwa podlaskiego, oprócz Teatru Wierszalin, do projektu zakwalifikowały się również Białostocki Teatr Lalek oraz Grupa Coincidentia z Wasilkowa. Realizacja projektu zakończy się w grudniu.

(-)
Wrota Podlasia
21 września 2011

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia