Wigilijna historia w internecie

"Opowieść wigilijna" - reż. Rafał Sisicki - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

W piątek 14 grudnia o godz. 10.00 zostanie przeprowadzona internetowa transmisja spektaklu "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa w reżyserii Rafała Sisickiego. Spektakl będzie wystawiony w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Odbiorcą przekazu będzie ponad 100 szkół z terenu Mazowsza i innych regionów Polski.

Płocki Teatr jest trzecim teatrem w Polsce, po Krakowie i Katowicach, które w tym zakresie podjęły długofalową współpracę z TVP.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół" to projekt, który Telewizja Polska zainaugurowała 29 października br. pokazaniem w Internecie na żywo spektaklu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Transmisję przeprowadzono z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl obejrzało wówczas ponad 10 tys. uczniów w 104 szkołach, które zostały wytypowane przez oddziały terenowe TVP. Warunkiem była ich lokalizacja – małe miejscowości, oraz dostęp do szerokopasmowego internetu.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół" cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, dlatego od stycznia 2013 r. Telewizja Polska planuje realizować cykliczne pokazy internetowe 1-2 razy w miesiącu przez cały rok. Do projektu zapraszane będą kolejne teatry z całej Polski, które zaproponują zróżnicowany repertuar adresowany do uczniów szkół wszystkich szczebli - od podstawówek po ponad gimnazjalne.

Opowieść Wigilijna, to historia samotnego skąpca Scrooge'a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędza w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy.

Pewnego zimnego, świątecznego wieczoru, kiedy Scrooge siedzi po skończonej pracy przed „skąpo" rozpalonym kominkiem, z miską taniej owsianki, odwiedza go duch jego zmarłego przyjaciela Marleya. Nieoczekiwany przybysz zapowiada przybycie trzech kolejnych duchów, dzięki którym Scrooge analizuje swoje postępowanie i próbuje zmienić przyszłość.

Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi. Sztuka Karola Dickensa jest adresowana nie tylko do dzieci. Dzięki przesłaniu, jakie niesie oraz wymownej symbolice, spektakl powinien zainteresować również dorosłego widza. Adaptacja powstała przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Sztuki.

(-)
Materiał TVP
12 grudnia 2012
Portrety
Rafał Sisicki

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...