Wilki w Teatrze na Plaży

"Wilki" - reż: André Hübner-Ochodlo - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Teatr Atelier w Sopocie po raz dwudziesty rozpoczyna swój sezon teatralny. Okrągły jubileusz uczci długo oczekiwaną premierą spektaklu "Wilki" na podstawie tekstu Agnieszki Osieckiej.

Tegoroczne Lato Teatralne w Teatrze na Plaży, prócz stałego, bogatego repertuaru, zawiera dwie ciekawe premierowe propozycje. Pierwszą z nich jest spektakl "Wilki", który swoją prapremierę miał w Atelier w 1995 r. 

"Wilki" to przeniesiona na scenę przez Agnieszkę Osiecką powieść Isaaca Bashevisa Singera "Wrogowie - opowieść o miłości". Opowiada ona historię ocalonych z Holocaustu i wojennej pożogi ludzi, dla których świat już nigdy nie będzie przyjaznym miejscem. Uwikłani w skomplikowaną miłosną historię bohaterowie są obrazem człowieka w całej jego złożoności, dobra i zła. Osiecka dopisała do tekstu Singera kilkanaście pieśni, a muzykę do spektaklu skomponował Zygmunt Konieczny. Reżyserem i autorem scenografii do obu wersji "Wilków" jest Andre Hubner-Ochodlo, dyrektor Teatru Atelier. Dlaczego ponownie, po 14 latach, sięgnął po ten tekst?

- Zarówno dla mnie, jak i dla Agnieszki Osieckiej Singer zawsze był autorem, do którego nieustannie się wraca. Od niego zaczął się też w naszym teatrze okres współpracy z Agnieszką - mówi Andre Hubner-Ochodlo. - Z myślą o ponownej realizacji "Wilków" nosiłem się już od dawna, początkowo chcieliśmy przygotować ten spektakl na 10-lecie śmierci Osieckiej. Wybrałem nawet obsadę, ale nie byłem jej pewien, miałem zbyt wiele wątpliwości i porzuciłem pracę nad spektaklem - dodaje. W obecnej wersji "Wilków" reżyser obsadził - niezwykle zdolnych, jak zapewnia - aktorów z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie (Waldemar Cudzik, Małgorzata Marciniak, Iwona Chołuj, Agata Ochota-Hutyra oraz - w roli cadyków - Sebastian Banaszczyk, Adam Hutyra i Maciej Półtorak). Spektakl ma też bardziej rozbudowaną scenografię, a muzyka autorstwa Koniecznego zyskała nowe aranżacje z udziałem skrzypiec. Współpraca z częstochowskim teatrem została nawiązana dzięki porozumieniu między jego dyrektorem artystycznym Piotrem Machalicą a Andre Hubnerem-Ochodlo. Zaowocowała ona nie tylko nową wersją "Wilków", lecz także włączeniem ich, po zakończeniu sezonu w Sopocie, w stały repertuar Teatru w Częstochowie. W piątek i sobotę (3 i 4 lipca) o godz. 19.30 odbędą się otwarte próby generalne (bilety 20 zł). Premiera spektaklu w niedzielę 5 lipca o 19.30. 

Premierową propozycją Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską jest koncert Pieśni Księcia Żydowskiej Ballady Itsika Mangera w wykonaniu Andre Hubnera-Ochodlo i The 3-City Jazzish Company. Premierę zaplanowano na 19 lipca. 

Ciekawym dopełnieniem Międzynarodowych Spotkań będą warsztaty języka hebrajskiego, jidyszkajt i tańca izraelskiego "Tephillah", prowadzone w dniach 14-18 lipca. Na wszystkie warsztaty wstęp jest wolny. W repertuarze także: koncert klezmerskiego zespołu z Austrii - Kohelet 3, koncert pieśni sefardyjskich Urszuli Makosz, pieśniarki, która wystąpi z muzykami Piwnicy pod Baranami, oraz znane już trójmiejskiej publiczności koncerty pieśni żydowskich "Mayne Teg" i "Shalom Special". 

Podczas tegorocznego Lata Teatralnego zobaczymy także spektakl "Szary anioł" Moritza Rinkego w wykonaniu Joanny Bogackiej i Marka Richtera. Do sopockiego Atelier będzie można się wybrać na spektakle muzyczne i recitale reżyserowane przez Jerzego Satanowskiego, m.in. "Anty-Szanty", "Z młodej piersi się wyrwało", "Domofon - czyli śpiewniczek Stanisławy C." (wykonanie: Stanisława Celińska) czy "Stachura, czyli list do pozostałych". Nie zabraknie elementu nierozerwalnie kojarzonego z Latem Teatralnym w Sopocie, czyli Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, który poprowadzi Magda Umer. Na zakończenie letniego sezonu teatralnego przygotowany zostanie koncert "Pod ruinami Polski", Andre Hubner-Ochodlo wraz z Max Klezmer Band wykona pieśni polskich kompozytorów do słów żydowskich poetów pochodzących z Polski.

Magdalena Hajdysz
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
1 lipca 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia