Wiśnie w parku. Trwa Zamojskie Lato Teatralne

45. Zamojskie Lato Teatralne

Spektaklem „Szachy" w wykonaniu Baletu Cracovia Danza 15 lipca rozpoczęło się 45. Zamojskie Lato Teatralne. Nietypowe - bo z powodu pandemii - tylko w plenerze i rozciągnięte aż do września.

Już wiadomo, że publiczność nie zawiodła - wejściówki (darmowe) rozchodzą się niczym świeże bułeczki. Chętnych jest więcej niż można się było spodziewać, zważywszy na epidemię. Na szczęście od najbliższego spektaklu na widowni może być więcej niż 150 osób, a dzięki temu, że spektakle odbywają się wyłącznie w plenerze - łatwo zachować bezpieczny dystans.

Spektakle prezentowane są w środy. W ubiegłą - 22 lipca o godz. 20 w Parku Miejskim - inscenizacja „Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w wykonaniu Teatru Latarnia w Białymstoku.

Reżyseruje pochodzący z Zamościa Mateusz Tymura (35 l.) - aktor, lalkarz, reżyser, instruktor teatralny, animator kultury. Jest prezesem Fundacji Teatr Latarnia-jednej z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Białymstoku i założycielem Teatru Latarnia. Ostatnio na ZLT gościł 3 łata temu; wziął udział w koncercie poetycko-muzycznym „W malinowych chruśniaku".

- „Wiśniowy sad" Czechowa to opowieść o przemijaniu, która w naszej interpretacji stanie się pretekstem do podglądania ludzi w konfrontacji ze stratą. Wycięcie sadu, sprzedanego za długi? to nie tylko unicestwienie realnych drzew, ale i wykorzenienie ludzkiej tożsamości, przymus emigracji zewnętrznej i wewnętrznej. Dla niektórych to koniec świata, dla innych nowy początek" - cytują Tymurę w materiałach prasowych organizatorzy.

Spektakl powstał we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek - i z gościnnym udziałem aktorów z tego teatru. O kolejnym spektaklu - napiszemy za tydzień.

(mm)
Tygodnik Zamojski
28 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia