Witkacy na Cejlonie

„Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon" - aut. Alina Kręcisz - Wydawnictwo BOSZ

Dziennikarka i podróżniczka Alina Kręcisz, autorka bloga „Twarze Witkacego", wydała album „Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon".

Zawiera interesujące zdjęcia archiwalne oraz wiele współczesnych, które autorka robiła na Sri Lance (dawnym Cejlonie). Także doskonałe technicznie reprodukcje urokliwych pasteli Witkacego, stanowiące artystyczne pokłosie wrażeń z Cejlonu autora „Szewców".

Podstawą literacką albumu jest świetnie napisany reportaż. Autorka dzieli się z Czytelnikiem swą fascynacją postacią Witkacego - Stanisława I. Witkiewicza, twórcy fantazyjnych pastelowych portretów i abstrakcji, dramatopisarza i prozaika, teoretyka sztuki. Także dawnym Cejlonem - Sri Lanką, dużą wyspą u podnóża Indii.

Bogactwo ilustracji intymnie dopełnia barwną relację z podróży po Sri Lance - Cejlonie, odwiedzanym i opisywanym naukowo przez Bronisława Malinowskiego - światowej sławy etnografa i badacza kultur Dalekiego Wschodu, który zaprosił na wyprawę w roli fotografa swego przyjaciela Witkacego. Autorka uważnie musiała studiować zapiski obu podróżników zanim postanowiła ich śladami zwiedzać Sri Lankę, z zamiarem odtworzenia podróży sprzed ponad wieku. Współczesnym opisom towarzyszą bowiem cytaty artykułów Witkacego z „Echa Tatrzańskiego" w Zakopanem oraz „Dziennika" Malinowskiego, co daje szczególny smak konfrontowania teraźniejszości z przeszłością.

Podziwiamy świątynie, skały i bogatą roślinność. Zderzając przeszłość i teraźniejszość delektujemy się egzotyczną architekturą i krajobrazami, dziwiąc się obyczajom. Razem z Witkacym i Malinowskim, co stanowi dodatkowe przeżycie.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
22 lipca 2020

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

[Nie] dziennik
Jacek Poniedziałek
Jacek Poniedziałek o swoich uzależnie...