Witkacy na Cejlonie

„Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon" - aut. Alina Kręcisz - Wydawnictwo BOSZ

Dziennikarka i podróżniczka Alina Kręcisz, autorka bloga „Twarze Witkacego", wydała album „Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon".

Zawiera interesujące zdjęcia archiwalne oraz wiele współczesnych, które autorka robiła na Sri Lance (dawnym Cejlonie). Także doskonałe technicznie reprodukcje urokliwych pasteli Witkacego, stanowiące artystyczne pokłosie wrażeń z Cejlonu autora „Szewców".

Podstawą literacką albumu jest świetnie napisany reportaż. Autorka dzieli się z Czytelnikiem swą fascynacją postacią Witkacego - Stanisława I. Witkiewicza, twórcy fantazyjnych pastelowych portretów i abstrakcji, dramatopisarza i prozaika, teoretyka sztuki. Także dawnym Cejlonem - Sri Lanką, dużą wyspą u podnóża Indii.

Bogactwo ilustracji intymnie dopełnia barwną relację z podróży po Sri Lance - Cejlonie, odwiedzanym i opisywanym naukowo przez Bronisława Malinowskiego - światowej sławy etnografa i badacza kultur Dalekiego Wschodu, który zaprosił na wyprawę w roli fotografa swego przyjaciela Witkacego. Autorka uważnie musiała studiować zapiski obu podróżników zanim postanowiła ich śladami zwiedzać Sri Lankę, z zamiarem odtworzenia podróży sprzed ponad wieku. Współczesnym opisom towarzyszą bowiem cytaty artykułów Witkacego z „Echa Tatrzańskiego" w Zakopanem oraz „Dziennika" Malinowskiego, co daje szczególny smak konfrontowania teraźniejszości z przeszłością.

Podziwiamy świątynie, skały i bogatą roślinność. Zderzając przeszłość i teraźniejszość delektujemy się egzotyczną architekturą i krajobrazami, dziwiąc się obyczajom. Razem z Witkacym i Malinowskim, co stanowi dodatkowe przeżycie.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
22 lipca 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...