Wkrótce festiwal uliczny w Krakowie

ULICA 26 STREET ART Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

ULICA jest jednym z najstarszych festiwali teatru plenerowego w Europie Środkowej. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku, na stałe wpisał się w letni kalendarz kulturalny Krakowa i stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczna widownią rzędu 60-70 tyś widzów. Tegoroczna edycja przewiduje rozszerzenie sceny plenerowej o place i ulice dwóch innych małopolskich ośrodków – Andrychowa i Limanowej.

W tegorocznym programie dominować będą spektakle z Hiszpanii i Polski, nie zabraknie też artystów z Francji i Niemiec.

Przedstawienia kameralne i wielkie widowiska, klauni, akrobaci i spektakle liryczne - ta tradycyjna już dla ULICY wielość form zostanie tym razem poszerzona o silną reprezentację teatru tańca. Tegoroczna ULICA to kilkadziesiąt prezentacji i wydarzeń w kilku miejscach regionu.

Spektakularnie zapowiada się inauguracja i finał festiwalu – 11 lipca zapraszamy na przesyconą ogniem i pirotechniką paradę Nit Màgica (Magiczna noc) w wykonaniu hiszpańskiego Xarxa Teatro. 14 lipca w Rynku Głównym w Krakowie będziemy podziwiać (pierwszy raz w Polsce) światowej sławy zespół Voala, dla którego naturalną scenerią jest niebo. Zawieszeni pod dźwigiem, artyści wykonują powietrzne akrobacje, tworząc wyrafinowane choreograficzne kompozycje i wprowadzając w zachwyt i zdziwienie tysiące widzów na całym świecie.

Pierwszy raz w historii festiwalu tak silny będzie także wątek edukacyjny i interakcyjny - 3 cykle warsztatów zarówno dla amatorów, jak i artystów uprawiających różne dziedziny sztuki, oraz spektakl interakcyjny Podróż, tworzony podczas festiwalu i przy udziale widzów. Nabory do warsztatów i casting do spektaklu interakcyjnego zostały już uruchomione.

Podczas ULICY 26 odbędą się otwarte spotkania z gośćmi festiwalu – animatorami teatru ulicznego w Polsce i Hiszpanii (Aliną Obidniak – Jelenia Góra i Jordim Duranem I Roldósem – Tàrrega).

Nowa i rozszerzona oferta ULICY to także wzbogacenie możliwości uczestnictwa i odbioru projektu z wykorzystaniem nowych technologii. Nauczeni doświadczeniem gromadzenia się wielotysiecznej widowni na największych festiwalowych prezentacjach, organizatorzy zapewnią w tym roku transmisję spektakli w Rynku Głównym na telebimie. Po raz pierwszy także umożliwimy udział w wydarzeniu odbiorcom w innych częściach kraju i zagranicą poprzez streaming internetowy przedstawień ze sceny głównej.

Więcej na:
www.ulica26.teatrkto.pl | www.facebook.com/ulica26.streetart

Organizator Teatr KTO
Dyrektor artystyczny Jerzy Zoń
Teatr KTO tel. +48 12 623 73 00 
ul. Gzymsików 8 tel./fax +48 12 633 89 47
30-015 Kraków sekretariat@teatrkto.pl
promocja@teatrkto.pl
www.ulica26.teatrkto.pl

(-)
Materiał Teatru
1 lipca 2013

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...