Wkrótce jubileuszowa edycja

40. Festiwal Szkół Teatralnych /// Jubileusz! /// ŁDZ, 9-15 maja, 2022

„Wygramy" będzie mottem jubileuszowej, 40. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych, który rozpocznie się w Łodzi 9 maja. Przez tydzień swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci aktorstwa wszystkich uczelni teatralnych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

"Święto młodego teatru jest już w kwiecie wieku. A to oznacza, że znamy gorycz życia i wiemy, jak ją przezwyciężyć. Pierwsza edycja FST pojawiła się wbrew smutkowi stanu wojennego. Wydawało się wówczas, że to koniec społecznych nadziei, że złowroga polityczna potęga stłumi nasze marzenia. I co? Wygraliśmy naszą wolność. Wygraliśmy, bo nie zrezygnowaliśmy z gry na deskach scenicznych i na koncertach. Uwierzmy znów w naszą sztukę i naszą sprawczość. Wyobraźmy sobie świat, w którym chcemy żyć, wygrajmy go!" – zapowiedzieli tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu Szkół Teatralnych (FST) jej organizatorzy.

Zapoczątkowana w 1983 roku teatralna impreza jest jedynym z najważniejszych w kraju przeglądem spektakli dyplomowych stworzonych przez studentów wydziałów aktorskich polskich uczelni teatralnych.

W tym roku – po okresie pandemii – święto przyszłych aktorów wraca do terminów majowych. Młodzi adepci polskich szkół teatralnych wystawią w Łodzi swoje przedstawienia dyplomowe w dniach 9-15 maja.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 14 spektakli konkursowych z: Akademii Teatralnej w Warszawie i Filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii w Bytomiu oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, czyli wszystkich krajowych uczelni wyższych o tym profilu. Ich kreacje aktorskie oceni jury, w którym zasiądą: Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Katarzyna Herman, Justyna Wasilewska i Mariola Wiśniewska.

Wśród zgłoszonych przedstawień są m.in.: "Cześć, jestem Sara" w reż. Tomasza Wysockiego, "Dyplom z miłości" w reż. Agnieszki Glińskiej, "Męczennicy" w reż. Aleksandry Popławskiej (AST Kraków), "Top dogs" w reż. Wojciecha Malajkata i "Szklarnia" w reż. Iwony Kempy (AT Warszawa), "Mary Page Marlowe" w reż. Adama Orzechowskiego, "Bóg policzył dni" w reż. Radka Stępnia i "115 sen Boba Dylana" (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Spektakle będą wystawiane na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka i Teatrze Studyjnym Szkoły Filmowej. Przedstawienia będą dostępne także online na stronie FST. Na żywo i w internecie będzie można również śledzić dyskusje w ramach Klubu Festiwalowego, prowadzonego przez młodych krytyków.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano spotkania z artystami, warsztaty oraz cykl kinowych pokazów "Laureaci FST na Wielkim Ekranie".

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 36 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski i Borys Szyc. Przed rokiem jury przyznało Grand Prix zespołowi spektaklu "Przebudzenie wiosny" z PWSFTviT w Łodzi, obsadzonemu przez studentów: Annę Biernacik, Karolinę Bruchnicką, Adrianą Brząkałę, Jakuba Golę, Patryka Kabałę, Magdalenę Wieczorek i Jakuba Zająca.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartłomiej Pawlak
Kurier PAP
4 maja 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...