Wkrótce nowa książka o tańcu

Spotkanie promocyjne - Małopolski Ogród Sztuki

28 marca do sprzedaży trafi "Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern" autorstwa Sally Banes, pierwsza książka w nowej serii Taniec PWM. Tego samego dnia, o godz. 17 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się spotkanie poświęcone książce.

O książce

To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Zarazem jednak rozważania Banes mają charakter uniwersalny, traktują o tańcu jako takim. Autorka zaczyna od przybliżenia historii ruchu postmodernistycznego, a następnie koncentruje się na portretach najważniejszych postaci tamtej epoki. Książkę wypełniają wnikliwe opisy i błyskotliwe interpretacje głośnych przedstawień. Czytając ją, przekonamy się, że dokonania artystów, o których pisze Banes, stanowią źródło inspiracji dla tego, co w tej dziedzinie sztuki dzieje się obecnie. Poznamy nie tylko taniec, ale również sztukę plastyczną, teatralną i, rodzący się w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, performance artystyczny.

O autorce

Sally Banes to gwiazda amerykańskiej krytyki tańca, ekspert współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej. Była szefem Wydziału Tańca w University of Wisconsin-Madison i członkiem rady tegoż wydziału oraz prezesem i honorowym członkiem Society of Dance History Scholars. W 2003 roku została nagrodzona za całokształt działalności przez Congress of Research in Dance. Obecnie, z uwagi na stan zdrowia, Banes nie jest już aktywna zawodowo.

Spotkanie

O "Terpsychorze w tenisówkach" i o innych książkach dotyczących tańca rozmawiać będą: Jadwiga Majewska, Julia Hoczyk, Katarzyna Słoboda, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek i Daniel Cichy.

Spotkanie odbędzie się 28 marca o godz. 17:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12, Pauza in Garden).

Wstęp wolny.

(-)
Materiał Wydawnictwa
13 marca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...