Wkrótce otwarcie

Małopolski Ogród Sztuki Kraków

Małopolski Ogród Sztuki to jedyna w swoim rodzaju i jedyna w regionie placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury

Dzięki swojej architekturze i wnętrzom to obiekt nowoczesnych przestrzeni, które stwarzają możliwości prezentacji projektów artystycznych opartych na syntezie rozmaitych dziedzin sztuki. MOS to połączenie w jednym miejscu zróżnicowanej, szerszej niż stricte teatralna, oferty usług w zakresie kultury, sztuki i edukacji, mających na celu rozwijanie kompetencji kulturowych społeczności regionu i miasta, skierowanej do zróżnicowanych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób starszych, a także zainteresowanych profesjonalistów, artystów i twórców. Naczelnymi celami MOS-u są: "Dla młodych, o młodych, przez młodych" - wsparcie twórczości i uczestnictwa ludzi młodych, oraz "Bez barier" - ułatwienie dostępu do tworzenia i uczestnictwa osobom wrażliwym społecznie i zagrożonym wykluczeniem (niepełnosprawni, ubodzy, starsi, spoza metropolii, obcojęzyczni itd.) Propozycja programowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki zakładać będzie silne ukierunkowanie na promocję sztuki współczesnej w różnych obszarach kultury, a także kształcenie i rozwijanie kompetencji kulturowych w zakresie odbioru sztuk współczesnych w ich nieskończonym bogactwie. Głównym celem, poza aspektem kulturotwórczym, będzie więc wychowywanie przez sztukę, a w przypadku niepełnosprawnych - terapia przez sztukę oraz działania integracyjne w sztuce - warsztaty i spektakle z osobami starszymi, ze środowisk wrażliwych społecznie, zagrożonych wykluczeniem kulturowym. MOS - w sposób unikatowy łączy miejsce powstawania i prezentowania żywego widowiska z zapleczem teoretyczno - dydaktycznym, które w sposób efektowny oferuje młodym nowoczesna mediateka. Umieszczenie w jednym otwartym obiekcie wielofunkcyjnej sali widowiskowej oraz mediateki pozwala, by inspiracje płynęły z obu kierunków: od prezentacji dzieła scenicznego, muzycznego lub plastycznego, po wiedzę teoretyczną na jego temat dostępną w mediatece.

Gala otwarcia:

19 października 2012

Gala otwarcia połączona z uroczystym koncertem inauguracyjnym Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą prof. Krzysztofa Pendereckiego

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, ul. Rajska 12

Rozpoczęcie Gali Otwarcia:

19.30

Tożsamość miejsca - multimedialne widowisko (videomapping) przed budynkiem, przygotowane specjalnie na uroczyste otwarcie MOS. Scenariusz i reżyseria: Aleksander Janicki.

Scenariusz oparty na materiałach archiwalnych oraz kreacji z użyciem najnowocześniejszych metod trójwymiarowej animacji odnosi się do historii, teraźniejszości oraz przyszłości nowo powstałego centrum, mającego skupiać artystyczną aktywność opartą na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Multimedialny spektakl łączy artystyczne działanie oparte na mappingu 3D, dynamicznych projekcjach opartych na technologii laserowej, animacji oraz projekcjach filmowych i muzyce. Spektakl jest swego rodzaju wizytówką miejsca otwartego na twórczość multimedialną wyznaczającą najnowsze trendy w sztukach wizualnych i muzyce, zarazem będąc zapowiedzią pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Mappingu w 2013 roku, którego gospodarzem ma być właśnie Małopolski Ogród Sztuk.

Część oficjalna

Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to jeden z czołowych a zarazem najmłodszych zespołów symfonicznych w Polsce. Tworzą go pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Będzie to wydarzenie o wyjątkowej randze artystycznej, gdyż muzycy (w kameralnym składzie smyczkowym) zagrają pod kierownictwem wybitnego kompozytora i dyrygenta światowej sławy Krzysztofa Pendereckiego. Na program wieczoru złożą się utwory K. Pendereckiego, m.in.: Serenada oraz Sinfonietta per Archi, a także Trzy utwory w dawnym stylu (muzyka do filmu Pamiętnik znaleziony w Saragossie).

Galę poprzedzi otwarta dla publiczności przedpołudniowa próba Mistrza i jego asystentów z Orkiestrą. Ta inicjatywa zainauguruje serię kolejnych projektów muzycznych z cyklu mistzrowie - młodym.

(-)
Materiał Organizatorów
18 września 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...