Wkrótce premiera musicalu familijnego

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" - reż. Jakub Szydłowski - Teatr Syrena w Warszawie

Słynny komiks Janusza Christy przenoszą na scenę Syreny reżyser Jakub Szydłowski i kompozytor Jakub Lubowicz. Premiera obędzie się już 11 września. Ten duet twórców specjalizuje się w musicalowych adaptacjach dziecięcej klasyki, na innych scenach w Polsce zrealizował już „Księgę dżungli" oraz „Przypadki Robinsona Crusoe".

W „Szkole latania" Hegemon i jego zbójcerze chcą okraść i spalić Mirmiłowo. Kiedy w grodzie są Kajko i Kokosz, atak kończy się niepowodzeniem. Jednak Hegemon wpada na sprytny pomysł - podstępnie zaraża Mirmiła wizją unoszenia się w przestworzach. Kasztelan w towarzystwie Kajka i Kokosza wyrusza na Łysą Górę do Wyższej Szkoły Latania na Miotle.

To fabuła „Szkoły latania", pierwszego komiksu z serii o przygodach Kajka i Kokosza, który został wydany w formie osobnego albumu. Na początku lat 80. przyniosło to rysownikowi Januszowi Chriście ogólnopolską sławę, a potem miliony czytelników w kolejnych pokoleniach Polaków. Dziś wydawnictwo jest już klasykiem – to pierwszy komiks w Polsce, który trafił do kanonu lektur szkolnych (czytają go uczniowie IV klasy szkoły podstawowej).

Prace nad inscenizacją w Syrenie dobiegają powoli końca. Reżyser Jakub Szydłowski i choreografka Paulina Andrzejewska-Damięcka prowadzą ostatnie próby na scenie, kompozytor Jakub Lubowicz pracuje z aktorami nad wykonaniem piosenek, gotowa jest już scenografia Grzegorza Policińskiego oraz kostiumy Anny Chadaj.

– „Szkoła latania" to wspaniała intryga i skrzący się dowcip. W inscenizacji przekażemy najważniejsze cechy każdej postaci, zależności pomiędzy bohaterami i dochowamy wierności fabule. Wybrzmią kultowe teksty z komiksu. Kiedy widz znający oryginał zorientuje się, że nie zmieniamy na siłę pierwowzoru, będzie mógł czerpać przyjemność z tego, w jaki sposób podobna, a w jaki nowatorska będzie musicalowa inscenizacja. Przemycimy też kilka zabawnych odniesień do obecnych czasów – zapowiada reżyser Jakub Szydłowski. Na jego spektakl zapraszamy widzów od 8. roku życia.

Więcej o przedstawieniu.

Piosenki nagrane podczas pierwszych próby są dostępne na kanale Teatru Syrena na YouTube: „Chcę oderwać się od ziemi", „Pokocha mnie jak nikt".

Obsada i twórcy spektaklu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania"

Obsada: Marek Grabiniok (Kajko), Piotr Siejka (Kokosz), Marcin Wortmann (Mirmił), Magdalena Placek-Boryń/Jolanta Litwin-Sarzyńska/Beata Olga Kowalska (Lubawa), Beatrycze Łukaszewska (Jaga), Kamil Zięba (Łamignat), Michał Konarski (Hegemon), Przemysław Glapiński (Kapral) oraz Albert Osik, Jacek Pluta, Agnieszka Rose i Marta Walesiak-Łabędzka
Autorzy adaptacji i scenariusza: Marcin Pieszczyk i Marcin Zawada

Reżyseria i teksty piosenek: Jakub Szydłowski
Muzyka: Jakub Lubowicz
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka
Kostiumy: Anna Chadaj
Scenografia: Grzegorz Policiński
Reżyseria światła: Artur Wytrykus
Projekcje: Jędrzej Skajster

(-)
Materiał Teatru
31 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia