Wkrótce premiera w Teatrze TV

"Tango" w reżyserii Jerzego Jarockiego już 10 grudnia na nantenie TVP

"Tango" Sławomira Mrożka w opracowaniu i reżyserii Jerzego Jarockiego było ostatnią realizacją znakomitego reżysera. Premiera w Teatrze Telewizji 10 grudnia 2012 roku, TVP1, godz. 20.20.

7 października 2012 w hali produkcyjnej TVP zakończyły się zdjęcia do telewizyjnej wersji "Tanga" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. 10 października dotarła tragiczna wiadomość o nagłej śmierci Reżysera. Dalsze prace nad spektaklem - montaż i udźwiękowienie - przebiegły z udziałem najbliższych współpracowników Profesora, pod kierunkiem Jana Englerta, odtwórcy jednej z ról w spektaklu i dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie 29 października 2009 roku na Scenie przy Wierzbowej miała miejsce premiera przedstawienia.

Jerzy Jarocki już po raz drugi w swej karierze sięgnął po "Tango", jedną z wcześniejszych, a jednocześnie najsławniejszych sztuk Sławomira Mrożka. Ta tragikomedia, utrzymana w poetyce groteski, tylko z pozoru wydaje się zabawna. Jest utworem demaskującym prymitywny i brutalny ustrój totalitarny. Jest również kpiną z tak zwanej elity intelektualnej, która w swych eksperymentach często podąża drogą prowadzącą do zniewolenia. To wybitna inscenizacja Jarockiego. Reżyser wraz ze scenografem Jerzym Jukiem Kowarskim odnaleźli współczesne brzmienie i na nowo odkryli strukturę sztuki Mrożka. Właśnie te strukturalne - architektoniczne rozwiązania inscenizacyjne są tak odkrywcze i nowatorskie. Trzyaktowy dramat został podzielony na dwie części i dwie przestrzenie.

Jak zawsze w swoich przedstawieniach, Jerzy Jarocki i tym razem postawił na znakomitych aktorów. Każda z postaci kreowanych przez Jana Englerta, Ewę Wiśniewską, Jana Frycza, Katarzynę Gniewkowską, Marcina Hycnara, Grzegorza Małeckiego czy Kamillę Baar nabrała indywidualnego wyrazu, każda ma swoją oryginalną historię.

Telewizyjna wersja "Tanga" nie jest prostym "przeniesieniem" spektaklu teatralnego do studia TV. Jerzy Jarocki dokonał specjalnie dla potrzeb Teatru TV kolejnego opracowania tekstu, a dekoracja teatralna została przystosowana przez scenografa Jerzego Juka Kowarskiego do potrzeb realizacji telewizyjnej, której podjął się znakomity operator - Zbigniew Wichłacz.

Autor: Sławomir Mrożek

Reżyseria: Jerzy Jarocki

Realizacja TV: Zbigniew Wichłacz

Scenografia: Jerzy Juk Kowarski

Opracowanie muzyczne: Stanisław Radwan

Choreografia: Leszek Bzdyl

Układ scen walki: Wiesław Chmieliński

Obsada: Kamilla Baar (Ala), Katarzyna Gniewkowska (Eleonora), Ewa Wisniewska (Eugenia), Jan Frycz (Stomil), Marcin Hycnar (Artur), Grzegorz Małecki (Edek), Jan Englert (Eugeniusz).

***

10 grudnia 2012 roku, TVP1, godz. 20.20.

(-)
Materiał TVP
5 grudnia 2012
Teatry
Teatr TV
Portrety
Jerzy Jarocki

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia