Wkrótce premiera we Współczesnym

"Bramy raju" - reż. Paweł Passini - Wrocławski Teatr Współczesny

Paweł Passini, prekursor teatru interaktywnego, często sięgający po pozornie nieteatralne teksty, realizuje w WTW "Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego. Premiera 22 lutego.

Powieść Andrzejewskiego była rozliczeniem pisarza z okresem fascynacji komunizmem. Reżyser zderza na scenie pokolenie "ukąszonych" z pokoleniem młodych, wolnym od tego doświadczenia, by postawić pytania o moralne i duchowe wartości w idealizowanym obrazie świata młodych ludzi, który podlega cynicznej manipulacji ideologów.

Pięcioro pastuszków wyrusza w stronę Jerozolimy. Idą dzieci, niosą krzyże. Po kilku dniach jest ich wiele tysięcy. Czyste i niewinne porzucają domy, żeby wyzwolić od pogańskiej niewoli pusty grób Chrystusa. Nikt z nich nie zobaczy złotych bram raju. Zaludnią za to domy publiczne i alkowy całego Bliskiego Wschodu lub padną z głodu i wycieńczenia. Bóg, który jest miłością, przygląda się temu widowisku w milczeniu. Brak reakcji może świadczyć, że ogląda z zapartym tchem. Albo zasnął. Obdarzony wolną wolą człowiek nieustannie dostarcza coraz to nowej rozrywki. Już od czasów Hioba zaskakuje stwórcę aktorskim talentem i radykalnym zmysłem performera, wydobywając ze swych wątłych trzewi wciąż nowe tony okrzyków i westchnień. Jest napisane, że miłość może zdziałać cuda. To dobrze, że miłość to potrafi, bo nic prócz cudu nas nie uratuje. Kochają się więc dzieci ile sił w serduszkach, kochane są do końca, bez reszty, do bólu. (Paweł Passini)

Paweł Passini - reżyser teatralny, kompozytor. Jeden z prekursorów nurtu teatru interaktywnego w Polsce. Założyciel pierwszego na świecie teatru internetowego neTTheatre. Absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Wcześniej studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię i kulturoznawstwo. Jako spektakl dyplomowy zrealizował "Dybuka" Szymona An-skiego w poznańskim Teatrze Nowym. Związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzinice" i Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu. Pracował m.in. w: Izraelu, Finlandii, USA, Indiach, Grecji, we Włoszech, na Cyprze. W karierze ma także epizody aktorskie. Wyreżyserował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego "Ifigenię w Aulidzie" Eurypidesa w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Artaud - Sobowtór i jego teatr w warszawskim Teatrze Studio i "Amszela Kafkę" [współautorstwo z Tomaszem Gwincińskim] w Teatrze Polskim we Wrocławiu. 1 sierpnia 2008 w Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował "Hamleta 44" wg Szekspira. W 2007 na scenie krakowskiej Łaźni Nowej wyreżyserował "Odpoczywanie" - pierwszy spektakl pokazywany na żywo w Internecie. W 2007 zrealizował z Teatrem Chorea z Łodzi spektakl "Sczeźli!" wg tekstów Tadeusza Kantora.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Złotych Masek za "Ifigenię w Aulidzie", "Słownik Chazarski - Dzieci Snów", Nagrody Głównej XXIX Opolskiego Festiwalu Konfrontacje Klasyka Polska za reżyserię "Klątwy" oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego za spektakl "Morrison/Śmiercisyn". Swoje autorskie spektakle "Turandot" oraz "Kukła. Księga Blasku" prezentował na FRINGE Festival w Edynburgu, gdzie otrzymał Herald Angel i Total Theater Award. Oprócz pracy artystycznej ze swoim zespołem prowadzi także działalność laboratoryjną i dydaktyczną, m.in. międzynarodowy projekt badań nad technikami aktorskimi w tragedii antycznej "Dynamika Metamorfozy" realizowany przez Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód" z Lublina i Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport "Polityki", laureat Nagrody im. Konrada Swinarskiego.

(-)
Materiał Teatru
12 lutego 2014
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...