Władysław Janicki nie żyje

Tancerz, choreograf, reżyser.

11 czerwca 2014 r. zmarł Władek Janicki, tancerz, choreograf, jeden z najbliższych współpracowników Teatru Animacji od 1989 roku, współtwórca sukcesów artystycznych tej Sceny.

Autor choreografii do wielu niezapomnianych przedstawień, w większości w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego, z którym stworzył niepowtarzalny tandem : „ Czerwony Kapturek", „Bulwar Czarownic", „Ribidi rabidi knoll", „Szałaputki", „O diabełku Widełku" (reżyseria Lech Chojnacki), „Bajka o szczęściu", „Pozytywka", „W beczce chowany", „Bajka o czasie", „Calineczka"(reżyseria Artur Romański).

Zrealizował samodzielnie musicale dla dzieci :„Machinę zmian" Maurice'a Yendt'a i „Moje nie moje" Liliany Bardijewskiej. Brawurowo zagrał role Walorozy i Padelli w „Pierścieniu i róży" Williama Thackeray'a. Wykreował specyficzny, rozpoznawalny styl ruchu scenicznego w przedstawieniach teatru lalkowego.

W Teatrze Telewizji wspólnie z Krystyna Meissner zrealizował "Zaczarowane jezioro" Arkadiusza Jakubika.

Był niezwykle aktywnym i pracowitym twórcą. Jako choreograf, aktor i reżyser realizował ponad 200 spektakli. Pracował z największymi: Conradem Drzewieckim, Henrykiem Tomaszewskim, Bogusławem Litwińcem, Emilem Wesołowskim, Krystyną Meissner, Ewą Wycichowską, Rusłanem Curujewem, Zdzisławem Rejem, Januszem Ryl-Krystianowskim, Krzysztofem Dutkiewiczem, Pawłem Łysakiem, Waldemarem Smigasiewiczem, Krzysztofem Rauem i wieloma innymi w wielu polskich teatrach.

Laureat wielu nagród:

1993 - XVI Opolski Festiwal Teatrów Lalek wyróżnienie za opracowanie ruchu scenicznego w spektaklu "Rycerz niezłomny"w reż. Lecha Chojnackiego w wykonaniu Państwowego Teatru Animacji z Poznania
1996 -  Nagroda wojewody toruńskiego za choreografię do przedstawienia "Zaczarowane jezioro" w Teatrze im.Wilama Horzycy w Toruniu
1997 - II Biennale "Lalki w Lublinie" - nagroda za choreografię do przedstawienia "Rycerz niezłomny" Macieja Wojtyszki w Teatrze Lalki i Aktora im.Hansa Christiana Andersena w Lublinie
2004 - XI Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek - wyróżnienie honorowe za choreografię do przedstawienia "Kopciuszek" Jana Vladislava w Teatrze Lalka w Warszawie.
2007 - 23.Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek - nagroda za choreografię do przedstawień: "Pozytywka" Teatru Animacji z Poznania i "Stoi na stacji lokomotywa" Teatru Lalek "Guliwer" z Warszawy

W pracy z aktorem prezentował wysokiej klasy profesjonalizm, artyzm, precyzję, niebywałe wyczucie rytmu, gestu, kompozycji sytuacji.

Opracowała Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
16 czerwca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia