Włodzimierz Boruński (1906 - 1988)

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, poeta, satyryk, tłumacz literatury rosyjskiej.

Urodził się 3 lipca 1906 w Łodzi. Zmarł 10 kwietnia 1988 w Warszawie.

Przyszedł na świat w 1906 r. w Łodzi w utalentowanej literacko rodzinie żydowskiej. Był synem adwokata. W latach 1924–1925 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1932 zdał egzamin eksternistyczny. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako aktor, reżyser i autor tekstów dla teatrów rewiowych. Od 1924 r. występował w znanym kabarecie warszawskim „Qui – pro – quo" z takimi sławami przedwojennej sceny, jak Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo czy Fryderyk Jarossy.

W czasie wojny wywieziony przez Rosjan do dalekiej Baszkirii po wielu perypetiach w 1944 r. trafił do 7. Dywizji Piechoty II Armii Wojska Polskiego, z którą forsował Nysę.

W 1945 roku w Lubaniu Śląskim założył teatrzyk Siódme niebo, którego był dyrektorem oraz założył i redagował (do 1947) pismo Na straży. Tam też współorganizował szkolnictwo. W 1949 wyjechał ze Śląska i ostatecznie zamieszkał w Warszawie.

Jeszcze w końcu lat 50. XX w. Boruński wspólnie ze swoim kuzynem Kazimierzem Krukowskim pisał teksty satyryczne skecze, monologi i piosenki dla rewii w teatrze „Buffo" oraz „Syrena" i był znany tylko wąskiej grupie miłośników teatru.

W 1961 roku za namową Tadeusza Konwickiego wystąpił w filmie „Zaduszki", co stało się początkiem jego kariery na ekranie. Szczególnie znany stał się z odtwarzania ról starych Żydów (np. doktor Szuman w serialu „Lalka", krawiec Gold w „Zazdrości i medycynie", Halpern w „Ziemi obiecanej", Sommer w „Polskich drogach").

Był autorem wielu zbiorów poezji, skeczy, monologów i piosenek w programach Teatru Syrena w Warszawie.
Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Nagrody:
1986 - Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji za rolę Pana B. W filmie "Mżonka".
1978 - Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie, Nagroda za kreację aktorską Michała Szumana w filmie "Lalka".
1978 - Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie, Nagroda za kreację aktorską w filmie "Polskie drogi".
1978 - Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji indywidualna I stopnia za kreację aktorską w filmie "Polskie drogi".

Źródła: FilmPolski, E-teatr, Wikipedia

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
3 lipca 2020

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...