Włoscy mistrzowie zagrają w Krakowie

Piccolo Teatro atrakcją Dni Mediolanu

Niebawem krakusi będą mogli zakosztować największych kulturalnych specjałów prosto z Mediolanu. I wcale nie muszą udawać się w tym celu do Włoch. W poniedziałek rozpoczynają się bowiem Dni Mediolanu. Spotkania z kulturą Italii potrwają do 5 czerwca.

Gwoździem programu będzie spektakl "Trilogia della villeggiatura" zrealizowany wspólnie przez zespoły legendarnego Piccolo Teatro di Milano i Teatro d\'Europa. Po sukcesach w Bukareszcie, Berlinie i Paryżu 3-aktowa sztuka Carla Goldoniego, wyreżyserowana przez Toniego Servillo, w poniedziałek zaprezentowana zostanie na scenie Teatru im. J. Słowackiego. - Przywozimy do Krakowa najznakomitsze symbole kultury naszego miasta. Piccolo Teatro di Milano to numer 1 nie tylko na skalę Włoch, ale i świata. Podobnie jak orkiestra kameralna opery La Scala I Cameristi della Scala, która w ramach Dni wystąpi na scenie Filharmonii Krakowskiej - mówi Clara Celati, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

- Spektakl maluje "w odcinkach" fresk XVIII-wiecznego włoskiego społeczeństwa. Zrealizowany przez Servillo, który jest również odtwórcą jednej z ról, zaskakuje aktualnością, ale i dostarcza widzom świetnej zabawy. Uwagę przykuwa także perfekcyjna gra licznego zespołu aktorskiego - opowiada dyrektor Celati. Kolejnym ważnym wydarzeniem w ramach Dni Mediolanu, będzie koncert orkiestry kameralnej teatru La Scala, jednej z najsłynniejszych scen operowych świata, z wybitnym skrzypkiem Francesco Manarą na czele. We wtorek muzycy wykonają w filharmonii kompozycje wielkich mistrzów - Włocha Antonio Vivaldiego i Argentyńczyka Astora Piazzolli. W środę natomiast Kraków i Mediolan połączą się "mostem kulturalnym". Na scenie PWST studenci krakowskiej uczelni zaprezentują dwa spektakle zrealizowane wspólnie z młodymi artystami Scuola d\'Arte Drammatica Paolo Grassi w Mediolanie.
(mi)

Joanna Weryńska
Polska Gazeta Krakowska
29 maja 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...