Wojciech Niemczyk w filmie o żołnierzach wyklętych

"Wyklęty"' - reż. Konrad Łęcki

W niedzielę, 16 marca rozpoczynają się w Kielcach zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych pod tytułem "Wyklęty"'. Pierwszy klaps padnie w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. W roli głównej Wojciech Niemczyk.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest kielczanin Konrad Łęcki. Do współpracy zaprosił wielu aktorów z kieleckiego teatru imienia Stefana Żeromskiego: między innymi Andrzeja Platę, Łukasza Pruchniewicza, Krzysztofa Grabowskiego, Michała Węgrzyńskiego, Andrzeja Cempurę, Edwarda Janaszka, Artura Słabonia, Mirosława Bielińskiego, Dawida Żłobińskiego, a z teatru lalkowego Zdzisław Reczyński.

Rolę tytułową zagra Wojciech Niemczyk [na zdjęciu] - znany z kreacji w takich spektaklach jak "Samotność pól bawełnianych" czy "Misja". W filmie zobaczymy również kieleckie aktorki: Beata Pszeniczną oraz Hannę Grabowską i Agatę Sobotę z Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Niespodzianką będzie udział kieleckiego dziennikarza telewizyjnego Michała Rykowskiego, który z zawodu jest... aktorem.

Duża część ekipy technicznej również pochodzi z ziemi świętokrzyskiej: kierownikiem produkcji jest pochodząca z Kielc, a obecnie mieszkająca w Warszawie aktorka Anna Janik, kierownikiem planu - pracujący na co dzień w TVN mieszkaniec Stąporkowa Paweł Dudzik, autorem zdjęć będzie pochodzący z Kielc Karol Łakomiec (autor zdjęć do ostatniego teledysku Artura Rojka oraz światowej sławy dj-a Andrew'a Bauera.)

W filmie nie zabraknie gwiazd. W ,,Wyklętym" zagrają między innymi Janusz Chabior i Marcin Kwaśny, Jarosław Witaszczyk (teatr Kamienica). Głównego anty-bohatera zagra wrocławski aktor Robert Wrzosek - etatowy odtwórca ról w filmach Konrada Łęckiego. W filmie wystąpi także Maciej Rayzacher, czyli niezapomniany kapitan Knotte z serialu "Czarne chmury" - wielki przyjaciel Rytwian.

Zdjęcia do filmu realizowane będą, między innymi w Kielcach (kamienica przy ulicy Solnej, Wojewódzki Dom Kultury, Wzgórze Zamkowe), Warszawie, Tokarni, Świętej Katarzynie, Ameliówce, Ciekotach, Sielpi, Końskich, na Wykusie.

- Będzie to opowieść o naprawdę trudnych czasach, jakimi była druga połowa lat 40-tych w Polsce - mówi reżyser. - Chcemy wreszcie rzetelnie opowiedzieć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, których dzisiaj potocznie określa się mianem Żołnierzy Wyklętych. Film będzie dość brutalny, ale takie były wtedy realia. Tych ludzi tropiono i zabijano niemal jak zwierzęta - chcemy pokazać dramatyzm ich sytuacji. Będą też odniesienia do czasów współczesnych.

Premiera planowana jest w marcu 2015 roku.

 

(Lid)
Echo Dnia
15 marca 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...