Wokół "Dybbuka"

"DyBBuk" - reż. Paweł Passini - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Seans filmowy: „Dybuk" w reż. Michała Waszyńskiego. Zapraszamy na niezwykły pokaz filmu „Dybuk" z 1937 roku. Projekcja będzie wprowadzeniem w świat kultury i mistyki żydowskiej, do której odwołują się twórcy bielskiego przedstawienia.

Krótką prelekcję wygłosi pan Andrzej Dutka – prezes najstarszego w Polsce Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kogucik".
1 marca (środa), godz. 19:00, Mała Scena Teatru Polskiego
czas trwania: 100 min

Spotkanie wprowadzające: Pomiędzy dwoma światami. Wyjątkowe spotkanie przedpremierowe z twórcami spektaklu oraz znawcą kultury żydowskiej, dr. Jackiem Proszykiem. W rozmowie postaramy się rozwiązać zagadkę, dlaczego właśnie Bielsko-Biała i dlaczego „DyBBuk". Poznamy inspiracje twórców oraz szczegóły dotyczące ich pracy, odkryjemy skrawki fascynujących bielskich historii, które na naszych oczach ożyją w spektaklu. W dyskusji udział wezmą: dr Jacek Proszyk (znawca kultury żydowskiej), Paweł Passini (reżyser spektaklu) oraz Artur Pałyga (autor tekstu)
Prowadzenie: Piotr Ryncarz
6 marca (poniedziałek) godz. 18:00
Mała Scena Teatru Polskiego

Premiera: „DyBBuk" w reż. Pawła Passiniego
Dlaczego w Bielsku-Białej dybuk? Gdzieś się musiały podziać niedokończone rozmowy, nieprzeżyte życia, niedocieszone radości, niedosmucone smutki, niespełnione pragnienia, cały żydowski świat, który tutaj był? Nic nie znika bez śladu. „DyBBuk" dzieje się w mieście dzisiejszym. W mieście, które mogłoby być czymś innym, ale nie jest. W mieście, które czeka, aż przyjdzie dybuk. Na podwórku przy 11 Listopada 63, na ulicy 3 Maja przed nieistniejącą synagogą, na Przegibku. „DyBBuk" dzieje się też w mieście spoza czasu. W podziemnej synagodze pod ulicą Krakowską, na Księżycu, który zbliża się tak, że dobrze widać z niego miasto. A także w Watykanie, gdzie żydowski mistyk, Abulafia chce nawrócić papieża na judaizm. I w mieszkaniu Salomona Halberstama koło Zamku Sułkowskich. Bo dybuk przychodzi, kiedy chce. Nie czeka na zaproszenie.
11 marca (sobota) godz. 18:00
Duża Scena Teatru Polskiego
Spektakle: 12, 15-17 marca oraz 1-2, 26-27 kwietnia

Premiera studencka
Zapraszamy na premierę studencką, czyli tańsze bilety oraz spotkanie z aktorami i twórcami po przedstawieniu.
15 marca (środa) godz. 19:00
Duża Scena Teatru Polskiego
Cena biletu: 20 zł

Patrycja Dołowy – Widoczki
1−10 marca, działania performatywne na terenie miasta

Na niewielkich gipsowych fragmentach artystka wywołuje stare zdjęcia. Uwiecznieni na nich ludzie nie są powszechnie znani. Swoje prace Patrycja Dołowy zakopuje w różnych miejscach miasta. Jeśli zaintrygowani działaniem przechodnie zatrzymują się i chcą opowiedzieć swoją historię, artystka umawia się z nimi na spotkanie, a usłyszaną opowieść łączy z kolejnym zdjęciem utrwalonym w gipsowym odlewie, który zakopie w wybranym punkcie miasta. W Bielsku-Białej punktem wyjścia dla działań Patrycji Dołowy będą historie przywoływane podczas pracy nad przedstawieniem „DyBBuk" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, którego premiera odbędzie się 11 marca.

(-)
Materiał Teatru
24 lutego 2017
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...