Wokół Matki Courage

"Hymn do miłości" - reż. Marta Górnicki - Thalia Theater

22 stycznia spektakl "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej zostanie pokazany dwukrotnie w Thalia Theater w Hamburgu w ramach Lessingtage 2018. Dziewiąta edycja festiwalu jest poświęcona demokracji i jej współczesnym zagrożeniom.

"Może za kilka lat będziemy mogli spokojnie spojrzeć na obecną sytuację, ale być może jest ona zwiastunem zmian, których większość nie chce, ale wciąż widzi i czuje - nie wiemy. Oczywiście sztuka demokracji jest zagrożona. Artyści w całej Europie reagują na to i są, podobnie jak dziennikarze, zagrożeni w wielu krajach. Musimy zmierzyć się z tą rzeczywistością" - deklarują organizatorzy festiwalu.

"Hymn do miłości" zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół Matki Courage. Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do Hymnu reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Ben Ladena) wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni.

Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

Na jesień zaplanowana jest kolejna międzynarodowa trasa spektaklu.

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2018
Portrety
Marta Górnicka

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...