Wokół premiery

„Hrabina Marica" - reż. Paweł Piotrowski-Aigner - Opera Krakowska

Tradycyjnie jak przed każdą premierą, Opera Krakowska zaprasza na spotkanie z cyklu „Inspiracje". Tym razem ich tematem będzie operetka „Hrabina Marica" I. Kálmána (premiera: 24 lutego), którą przygotowuje dla krakowskiej sceny Paweł Piotrowski-Aigner (reżyser) i Tomasz Tokarczyk (kierownik muzyczny). Spotkanie z tymi twórcami pozwoli nam poznać kulisy pracy nad spektaklem.

Porozmawiamy o inspiracjach i o tym, dlaczego praca nad komedią muzyczną jest tak bardzo wymagająca. Będzie też o humorze i z pewnością z humorem. Sam reżyser przyznał, że opowiadać mógłby o tym godzinami.

„Żeby zacytować Gombrowicza, praca nad tą operetką to swego rodzaju wycieczka w »boski idiotyzm«. Jest to poczucie humoru sprzed wielu lat, czasem archaiczne. Jednak mamy tu do czynienia ze szlachetnym dowcipem, z którego śmiali się nasi przodkowie. Muzyka jest lekka, przyjemna, dobrze znana, a świat przedstawiony dalece odległy od dnia dzisiejszego, czasem nawet absurdalny. I właśnie dlatego operetka jest tak bardzo fascynująca..."- powiedział Paweł Piotrowski-Aigner.

Rozmowę poprowadzi Alicja Myśliwiec, redaktor Radia RMF Classic.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2017 r. o godz. 17.30 na Antresoli Opery Krakowskiej. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Kasie Opery od 10 lutego br.

(-)
Materiał Opery
13 lutego 2017
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia