Wokoł Witkacego

"Pożegnanie jesieni" - reż. Piotr Sieklucki - Wrocławski Teatr Współczesny

Już 2 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu “Pożegnanie jesieni" wg Witkacego w reż. Piotra Siekluckiego. Premierze towarzyszą spotkania "Wokół premiery".

Spotkanie 1
30.03.2011, środa
godz. 18.00, Duża Scena 

„Sabotaż pospolitości”

Narkoman, alkoholik, erotoman, bon vivant, plotkarz, słowem - „wariat z Krupówek”. Ta legenda nadal żyje w potocznych opiniach o Witkacym. A on walczył przecież ze swoimi wadami i nałogami, w tym z papierosowym, i autentycznie przeżywał, że w tej walce często przegrywał. Trapiły go przeróżne dolegliwości ciała, męczył ból istnienia, paniczny strach przed samotnością, obsesja pracy i apokaliptyczne wizje przyszłości. Te wielobarwne portrety Witkacego stanowią wciąż atrakcyjną pożywkę dla ludzkiej ciekawości, prowokują do grzebania w jego życiorysie, listach, szkicach...

Tego wieczoru gościem Państwa będzie Joanna Siedlecka, eseistka, reportażystka, autorka książki „Mahatma Witkac”, zbioru relacji, które mają ocalić pamięć o Witkacym, „którego przekleństwem było właśnie to, że urodził się w Europie Środkowej i utknął w Zakopanem”.

Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu fabularnego Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”.

Czy Witkacy faktycznie popełnił samobójstwo we wrześniu roku 1939? Przecież podczas ekshumacji jego zwłok, czterdzieści dziewięć lat później, w grobie znaleziono ciało kobiety. Czy zatem mistrz blagi, prowokacji, skandalista swoich czasów mógł sfingować swoją śmierć i cieszyć się w najlepsze życiem jeszcze w latach sześćdziesiątych?

W rolach głównych Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Ewa Błaszczyk i Karolina Gruszka.

Spotkanie 2 
12.04.2011, wtorek
po spektaklu, Scena na Strychu
Spotkanie z twórcami „Pożegnania jesieni”
Oba spotkania poprowadzi dramaturg WTW Aneta Cardet 
Na wszystkie spotkania wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)
Rezerwacja miejsc: Biuro Promocji, tel.: 071 35 88920
Więcej informacji na www.wteatrw.pl

(-)
Materiały Teatru
30 marca 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia