"Woyzeck" w nowej odsłonie w TR Warszawa

"Woyzeck" - reż. Grzegorz Jaremko - TR Warszawa

Najnowszy spektakl TR Warszawa, "Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki od nowego sezonu artystycznego 2019/2020 będzie grany na dużej scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Pierwsze pokazy nowej wersji spektaklu odbędą się 20, 21 i 22 września.


Spektakl, którego dramaturgiem jest Marcin Cecko, oparty jest na motywach dramatu Georga Büchnera, XIX-wiecznego niemieckiego rewolucjonisty, pisarza i przyrodnika. Fabuła tekstu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska. Büchner sportretował swojego bohatera z niezwykłym współczuciem, ukazał go jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm.

Grzegorz Jaremko wraz zespołem wydobywa z rewolucyjnego tekstu Büchnera temat kształtowania się męskiej tożsamości. W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora. Niedokończona sztuka Büchnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość.

Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jaremki zrealizowane zostało w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagroda ta została powołana w listopadzie 2015 roku, w ramach nurtu programowego Młody TR i jest przyznawana co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Nagrodzeni przez zespół TR studenci i studentki otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Dotychczas w ramach nagrody Debiut TR zrealizowano przedstawienia "Puppenhaus. Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego oraz "Chinka" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak.

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
11 września 2019
Portrety
Grzegorz Jaremko

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia