Wprowadzenie w świat teatru

"Jasno/Ciemno" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Co może dziecko spotkać w teatrze pokazuje grany pod namiotem spektakl "Jasno/ciemno" - najnowsza premiera Teatru Lalki i Aktora Kubuś.

Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych widzów, w wieku od roku do 5 lat. Ma oswoić ze sceną, dźwiękami, światłem i ciemnością tych, którzy po raz pierwszy przychodzą do teatru. Sztuka Honoraty Mikorzewskiej-Mikoszy nie ma zwykłej narracji, to zbiór etiud poświęconych różnym tematom. Zwraca uwagę dziecka na to jak różni są ludzie, nie wartościując kto jest lepszy, kto gorszy, w zabawny sposób pokazuje rywalizację, oswaja z dźwiękami, ciemnością, pozwala zobaczyć czym jest iluzja, jak wywołać wrażenie przejmującego zimna czy niepokojących odgłosów nocy.

Spektakl rozgrywa się w miejscu nietypowym: na scenie przykrytej wielkim namiotem. Widzowie siedzą na czarno-białych poduszkach. Dwójka aktorów: Magdalena Daniel i Błażej Wawszczyk jest na wyciągnięcie ręki a dziecięca publiczność staje się uczestnikiem spektaklu.

Aktorskie zadanie jest także ze względu na niewielką liczbę wypowiadanych słów trudne, ale oboje radzą sobie z nim świetnie.

Patrząc na reakcję widzów: nikt nie uciekł z krzykiem, chociaż wyjścia z powodu płaczu małego widza zdarzają się czasami, taka forma teatru odpowiada najmłodszym. Z pewnością każdy ze spektakli grany w tak bliskim kontakcie z dziećmi będzie inny. Twórcy

liczą na spontaniczne reakcje publiczności i tych z pewnością nie zabraknie. Ten pierwszy krok w teatr jest bardzo kuszący. Dyrektor teatru Robert Drobniuch, twierdzi że spektakl "Jasno/ciemno" jest pierwszy z serii "Baja dla najnaja", propozycji dla najmłodszych. Będą to przedstawienia, ale także edukacyjne gry i zabawy oraz czytanie bajek.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia