Wrocławski Teatr Lalek zaprasza

"Statek błaznów" - reż. Piotr Tomaszuk - Wrocławski Teatr Lalek

Odkryj najbardziej tajemnicze dzieło renesansowej literatury, od wieków fascynujące artystów, filozofów i pisarzy. Wybierz się w podróż statkiem błaznów - w krainę szaleństwa, grzechu i karnawału

"Statek błaznów", to spektakl na podstawie wczesnorenesansowego arcydzieła Sebastiana Branta Das Narrenschiff - po pięciuset latach po raz pierwszy przełożonego na język polski przez Andrzeja Lama. Das Narrenschiff było edytorskim majstersztykiem, zdobionym ilustracjami Albrechta Dürera. Przedstawienie, będące największym w dziejach Wrocławskiego Teatru Lalek przedsięwzięciem artystycznym, współtworzy niezwykły duet znakomitych artystów – Piotr Tomaszuk jako reżyser oraz Paweł Dobrzycki jako autor zapierającej dech w piersiach scenografii.Tekst dramatu Piotra Tomaszuka ukaże się równolegle z premierą spektaklu - w styczniu 2010 na łamach „Dialogu”!

Projekt zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016.

Wydarzenia towarzyszące premierze 21-23 stycznia 2010:

· Promocja pierwszego polskiego wydania Statku błaznów Sebastiana Branta w tłumaczeniu prof. Andrzeja Lama.
Książka, co niezwykle rzadkie w historii edytorstwa, została objęta patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukaże się ona nakładem Akademii Humanistycznej w Pułtusku przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dokładnie w dniu premiery Statku błaznów we Wrocławskim Teatrze Lalek!

· Wykład – niespodzianka poświęcony wrocławskim karnawałowym tradycjom kulinarnym, połączony z degustacją pączków, faworków i ponczu przyrządzonych przez cukierników „Mamuta” według tradycyjnych receptur odkrytych przez Grzegorza Sobela z Biblioteki Uniwersyteckiej.

· Pokaz filmów dokumentalnych Wernera Mezgera, Wojciecha Dudzika, Andrzeja Fidyka

· Wystawa karnawałowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu - „Był bal. Moda na karnawał"
Wystawa zorganizowana dzięki uprzejmości dyrektora Mariusza Hermansdorfera. Na ekspozycję złożą się autentyczne akcesoria i ubiory mody balowej i wieczorowej z kolekcji Działu Tkanin i Ubiorów oraz obrazy i barwne ryciny przedstawiające maskarady oraz przebrania na bale kostiumowe (XVI – XIX w.) z kolekcji Działu Grafiki.
Wystawa oddaje hołd pięknu i fantazji mody balowej i karnawałowej XIX i XX wieku. Prezentowane są suknie balowe i wieczorowe kobiece i męskie, a także urocze akcesoria mody – pantofelki, wachlarze, kotyliony, karnety, pelerynki balowe. Barwne grafiki, obrazy i autentyczne kostiumy maskaradowe pozwalają wyobrazić sobie splendor i fantazję dawnych balów kostiumowych, które tradycyjnie zamykały okres karnawałowych zabaw. Szczególną uwagę poświęcamy karnawałowi we Wrocławiu, od XVIII-wiecznych bali redutowych (maskowych) po kostiumowe zabawy w powojennym Wrocławiu, które cieszyły się szczególną popularnością w okresach politycznej odwilży po 1956 i transformacji 1989 r.

· Parada karnawałowa, współorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek i „Gazetę Wyborczą”

· Międzynarodowa konferencja popularnonaukowa naukowa "BŁAZNY - KARNAWAŁ- poświęcona Das Narrenschiff Sebastiana Branta oraz historii karnawału i karnawałów wrocławskich (22-23 stycznia 2010).
Konferencja poświęcona tematyce karnawału współorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Uniwersytetu Wrocławskiego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – z udziałem najwybitniejszych teoretyków karnawału, teatrologów, historyków sztuki i literatury (m.in. prof. Wernera Mezgera – znakomitego badacza obyczajów karnawałowych, prof. Dietera Wuttke, wybitnego znawcy dzieła Branta, prof. Wojciecha Dudzika, prof. Andrzeja Lama) – szczegóły w załączeniu.

Ceny biletów: Normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, zbiorowy 15 zł / os.

Anna Hejno
Materiały Teatru
8 stycznia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...