Wrześniowe nowości w Teatrze Śląskim

weekend czeski i najnowsza premiera już wkrótce

Pierwszy miesiąc nowego sezonu teatralnego w Teatrze zapowiada się bardzo interesująco.

Jeden z wrześniowych weekendów upłynie w Teatrze Śląskim pod nazwą „Weekend czeski w Teatrze Śląskim”, który odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Wtedy to będziemy mieli okazję zobaczyć dwa spektakle przygotowane przez naszych południowych sąsiadów. Chociaż, pierwszy z gościnnych spektakli (19 września) – „Viva Verdi” nie do końca przygotowany został przez Czechów. Jest to bowiem spektakl powstały co prawda w Czeskim Cieszynie, ale zrealizowany przez twórców Sceny Polskiej, czyli przez polski teatr na obczyźnie.  

Warto być może w tym momencie przybliżyć nieco sam obraz Sceny Polskiej funkcjonującej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie (gdzie funkcjonuje również Scena Czeska i Scena Bajka dla dzieci). Powstanie Sceny Polskiej datuje się na rok 1951, kiedy to wystawiono pierwszą premierę Sceny Polskiej – sztukę Aleksandra Maliszewskiego pt. „Wczoraj i przedwczoraj”. To jedyny zawodowy teatr polski działający poza Polską. W trakcie 57 sezonów Scena Polska wystawiła 400 premier. Zespół aktorski liczy obecnie 16 osób, wystawia 6 premier w sezonie, dając około 150 przedstawień. Poza stałą siedzibą w Czeskim Cieszynie Scena Polska występuje w innych czeskich miastach oraz w ościennych państwach. W jej repertuarze znajdują się sztuki zarówno polskiej i światowej dramaturgii jak i komedie oraz farsy nastawione na rozerwanie publiczności. Spektakle grane są w języku polskim, Scena Polska spełnia zatem doniosłą rolę: jest krzewicielem polskiej kultury, języka i narodowej tradycji myślowej. Więcej o nadchodzącym gościnnym spektaklu Sceny Polskiej „Viva Verdi” przeczytać można w Dzienniku Teatralnym w recenzji pt: „Muzyczny pojedynek” pod adresem: http://www.teatry.art.pl/!Recenzje/vivav_tar/mpoj.htm Kolejnego dnia - 20 września artyści Teatru Arena z czeskiej Ostrawy zaprezentują „Sen nocy letniej”.

Wrzesień to również okazja, by rozpocząć na nowo działalność teatralnej Galerii Foyer przy Dużej Scenie. Już 18 września odbędzie się pierwszy wernisaż prac Pola Leursa, laureata wielu konkursów (jest m.in. laureatem nagrody Grand Prix konkursu „Karpik 2008” organizowanego co roku w polskim Niemodlinie). Ten pochodzący z Luksemburga grafik znany jest przede wszystkim z karykatur i satyrycznych rysunków, które właśnie zagoszczą na katowickiej wystawie. 

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla Teatru Śląskiego będzie najnowsza premiera pt. „Świat jest skandalem”. Prapremiera ta ważna jest z kilku powodów. Przede wszystkim będzie to spektakl, którego fabuła powstała na specjalne zamówienie Teatru Śląskiego i której podjął się Tomasz Man – jeden z popularnych dramaturgów młodego pokolenia. Po drugie spektakl jest – w pewnym stopniu – hołdem oddanym światowemu artyście Hansie Bellmerowi, którego korzenie sięgają Śląska, a dokładniej Katowic. 

Ponadto we wrześniowym repertuarze znajdą się sztuki cieszące się niesłabnącą popularnością wśród śląskiej publiczności. Kto jeszcze nie widział uroczej, zbuntowanej Kasi i elvisowatego Petrucchia w „Poskromieniu złośnicy” ten będzie miał okazję wreszcie ich zobaczyć! 

W nowym sezonie organizatorzy proponują również miłą niespodziankę dla wszystkich sympatyków sceny śląskiej. Wprowadzony został bowiem do sprzedaży Bilet-prezent: każdy, kto zostanie obdarowany takim biletem będzie mógł wybrać się z osobą towarzyszącą na wybrany przez siebie spektakl. 

Teatr Śląski zaprasza również wszystkich zainteresowanych na konferencje prasowe, które odbędą się kolejno 3 i 17 września. Ta pierwsza poświęcona będzie nowym planom Teatru w rozpoczynającym się właśnie sezonie, zaś druga konferencja przybliży nam nieco najnowszą premierę Teatru – „Świat jest skandalem”.

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny
29 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia