Wspaniałe dzieci na chorzowskiej scenie
„School of Rock" - aut. Andrew Lloyd Webber - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Rozrywki w ChorzowieAndrew Lloyd Webber to brytyjski kompozytor i producent teatralny. Jest autorem ponad 20 musicali, które wystawiane były zarówno na West Endzie, jak i Broadwayu. Kilka z nich nie schodziło z afisza przez ponad dekadę. Jednym z jego dzieł jest „School of Rock". Ten powstały na podstawie popularnego filmu z 2003 roku o tym samym tytule musical, swoją premierę miał w grudniu 2015.
Spotkał się on z pozytywnym przyjęciem krytyki oraz publiczności. Niemal dziesięć lat po premierze, spektakl zawitał również na Śląsk. Stworzenia polskiej wersji podjął się Teatr Rozrywki w Chorzowie, a uroczysta inauguracja miała miejsce 06.06.2024.
Dewey jest niebieskim ptakiem i flejtuchem. Wieczny marzyciel, dla którego od ułożonego życia i dostatku ważniejsza jest wolność i swoboda. Jego pasją jest muzyka, za pomocą której może wyrażać wyznawane ideały. Rzeczywistość jednak rządzi się swoimi prawami. Dewey został właśnie wykopany z kapeli, stracił też pracę, a właścicielka mieszkania, w którym wynajmuje pokój, grozi mu wyrzuceniem za nieopłacony czynsz. Nie pomaga nawet fakt, że jest ona partnerką jego najlepszego przyjaciela Neda. Pewnego dnia jednak los daje Deweyowi niespodziewaną szansę. Przypadek sprawia, że podając się za kolegę, dostaje pracę nauczyciela w prestiżowej szkole. Poznaje tam grupę wyjątkowych dzieci. Jeszcze tego nie wie, ale spotkanie to odmieni jego życie.
Spektakl w reżyserii Jacka Mikołajczyka w pełni zasługuje na miano wielkiego widowiska. Został przygotowany z dużym rozmachem, dzięki czemu może godnie reprezentować chorzowską placówkę nie tylko w regionie, ale i całym kraju. Jak na musical przystało, ze sceny raz po raz docierają do uszu widzów dźwięki wymieszane ze śpiewem. Większość numerów cechuje się sporą energicznością. Tytuł sztuki „School of Rock" nie jest w istocie przypadkowy. Popisom taneczno-wokalnym towarzyszy muzyka wykonywana na żywo przez orkiestrę Teatru Rozrywki pod batutą Michała Jańczyka. Chociaż pozostaje ona w ukryciu, to jej obecność jest jak najbardziej wyczuwalna, stanowiąc integralną część przedstawienia. Na osobną pochwałę zasługuje scenografia autorstwa Grzegorza Policińskiego, która swoją mobilnością zapewnia odpowiednią sceniczną dynamikę.
Realizacja „School of Rock" z pewnością nie należała do łatwych wyzwań. Jest to spektakl specjalny przede wszystkim z uwagi na udział dziecięcych aktorów, których przewija się całkiem spora gromada. Każdy z nich wypełnia powierzoną mu rolę wzorowo. Ich udział nadaje musicalowi młodzieńczej energii i entuzjazmu. Między innymi te cechy sprawiają, że zgromadzona publiczność żywiołowo reaguje na estradowe występy. Rzadko kiedy można być świadkiem takiej aktywności ze strony widowni. Produkcja skierowana jest do widzów powyżej 10 lat. Trudno tu jednak mówić o konkretnym przypisaniu wiekowym, ponieważ jest to rozrywka dla ludzi w każdym wieku. Można ją polecić całym rodzinom, osobom młodym, jak i całkiem dojrzałym.
Humor zawarty w tekstach jest zrozumiany i odpowiedni dla każdego pokolenia. Nie powinien też nikogo zrażać czas trwania seansu, wynoszący nieco ponad trzy godziny. Akcja bowiem jest tak wartka, że trudno tu o znużenie. W trosce o kondycję aktorów, jak i publiczności dwa akty rozdzielone są przerwą.
Teatr Rozrywki, jak sama nazwa wskazuje, po raz kolejny zapewnia zatem atrakcję dla mieszkańców regionu, jednocześnie potwierdzając swoją pozycję - lidera wśród śląskich ośrodków kultury i jedną z najwyższych w Polsce.