Wspaniali aktorzy, zapadające w pamięć słowa, niezwykłe spektakle

Letni Przegląd Monologów

Wybraliśmy te najbardziej charakterystyczne, choć czasem nieoczywiste. Momenty, podczas których najmocniej się wzruszacie lub najgłośniej śmiejecie. Słowa, którym warto uważnie się przysłuchać.

Jeżeli widzieliście już dany spektakl – kolejny raz możecie do niego wrócić. Może akurat traficie na swój ulubiony fragment? A może będą to wersy, które umknęły w chwilowym rozproszeniu? Jeżeli nie byliście na przedstawieniu – posłuchajcie, na pewno nie zdradzimy Wam zbyt wiele! Nawet jeśli kilka zdań może opowiedzieć niezwykłą historię.

Zapraszamy codziennie przez cały sierpień na kanały Facebook i YouTube Teatru Dramatycznego!
https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/
https://www.youtube.com/TeatrDramatycznymstWarszawy

Opisy poszczególnych monologów wraz z datami premier:

Data publikacji: 1 sierpnia
Tytuł filmu: Janusz R. Nowicki – MERLIN. INNA HISTORIA (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
Zanurzcie się w tę słynną historię... Opowieść o ludziach honoru i wiary, o Merlinie, Świętym Graalu i Rycerzach Okrągłego Stołu. Zapraszamy do obejrzenia monologu Janusza R. Nowickiego z MERLINA. INNEJ HISTORII autorstwa Tadeusz Słobodzianka! To "dramat niezwykły, nadzwyczaj misterny, tyleż artystycznie, co myślowo. Zapewne jeden z kilku najlepszych dramatów powojennych" (Wanda Zwinogrodzka, Gazeta Wyborcza).

Data publikacji: 2 sierpnia
Tytuł filmu: Agnieszka Wosińska - COMING OUT (Jacek Górecki)
Opis filmu:
Bohaterki COMING OUT to trzy kobiety na życiowych zakrętach, wciąż poszukujące miłości. Jedna z nich – Justyna – ma pracę, męża, dzieci. Jednak nie jest szczęśliwa, poszukuje czegoś nowego. Pewnego dnia spotyka młodą studentkę...
Aktorki stworzyły „trzy osobne, bardzo dobre, pełne i nieoczywiste role. Tak bardzo inne, a jednocześnie bliskie sobie. (...) COMING OUT dobrze działa na psychikę" (Onet.pl).
Posłuchajcie Agnieszki Wosińskiej w roli 40-letniej wykładowczyni, która po latach odnajduje na nowo pasję i miłość!

Data publikacji: 3 sierpnia
Tytuł filmu: Katarzyna Herman – LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE (Iwan Wyrypajew)
Opis filmu:
W spektaklu LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE Iwana Wyrypajewa „aktorzy zręcznie i przekonująco tworzą postacie nierozpoznane do końca, zagadkowe. Otwierają się przed sobą i widzem na chwilę po to tylko, by już w następnej kwestii podważyć autentyczność poprzedniej wypowiedzi: [jak] rozedrgana pod maską opanowania Helene" (Teatralny.pl) – w tej roli Katarzyna Herman. To monolog o kobietach i mężczyznach, ich roli, wyborze, wolności, wierze i demokracji. Dziwne połączenie? Przekonajcie się sami!

Data publikacji: 4 sierpnia
Tytuł filmu: Halina Łabonarska – KOBIETY BEZ ZNACZENIA (Alan Bennett)
Opis filmu:
W ramach Letniego Przeglądu Monologów mamy dla Was porażający monolog w wykonaniu Haliny Łabonarskiej! Jest ona laureatką wielu nagród teatralnych, w tym m.in. Nagrody im. Ireny Solskiej (przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej) czy też Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry" Sopot 2019 - za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
Posłuchajcie co mówi panna Schofield jako jedna z KOBIET BEZ ZNACZENIA!
Na spektakl zapraszamy 17 i 19 września! Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 5 sierpnia
Tytuł filmu: Magdalena Czerwińska – MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA (Vedrana Rudan)
Opis filmu:
„Zabiłam go, bo poznałam odpowiedzi na wszystkie swoje niezadane pytania" – tak właśnie kończy monolog z MIŁOŚCI OD OSTATNIEGO WEJRZENIA Magdalena Czerwińska. Wbrew pozorom wiele tu jeszcze do odkrycia - kogo i dlaczego zabiła? Kim jest jej bohaterka? Obejrzyjcie porywający monolog o mocy kobiet w wykonaniu aktorki, która „skradła moje serce" – tak napisał po spektaklu Tomasz Domagała.
Na przedstawienia zapraszamy 10 i 12 września! Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 6 sierpnia
Tytuł filmu: Kamil Szklany – NIEDŹWIEDŹ WOJTEK (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
Monolog Kamila Szklanego to pełna bólu opowieść o okrucieństwach wojny i o tożsamości, która decyduje o czyimś być lub nie być... Zapraszamy na fragment przejmującego spektaklu NIEDŹWIEDŹ WOJTEK!

Data publikacji: 7 sierpnia
Tytuł filmu: Anna Kłos – DON KISZOT (Miguel de Cervantes)
Opis filmu:
DON KISZOT Macieja Podstawnego był pełnym ekspresji poszukiwaniem współczesnego mitu rycerza, żywiącego się ideami niemożliwymi do spełnienia; mądrą opowieścią o idealiście, w którym nie ma zgody na świat. Jak wypadła w tym wydaniu Dulcynea? Anna Kłos w swoim monologu daje próbkę tej roli, zapraszamy do oglądania!

Data publikacji: 8 sierpnia
Tytuł filmu: Marcin Wojciechowski - DZIECI KSIĘŻY (Marta Abramowicz)
Opis filmu:
„Księdza trzeba ratować...". DZIECI KSIĘŻY to pełen emocji spektakl, który nie pozostawia widza obojętnym! Marcin Wojciechowski w roli geja, syna księdza, w monologu skierowanym do swej matki. Po jej śmierci wspomina to, co wpłynęło na ich relację - „o księdzu, który zmarnował ci życie. O Kościele, który wmówił ci, że jesteś nic nie warta. I o ludziach, którzy w to uwierzyli".

Data publikacji: 9 sierpnia
Tytuł filmu: Agata Różycka – PIJANI (Iwan Wyrypajew)
Opis filmu:
Miłość... Uczucie, którego wszyscy szukamy, którego chcemy doświadczać przez całe życie! W spektaklu PIJANI ten wątek przewija się wielokrotnie, w przeróżnych odsłonach. I chociaż widzimy w nim miłość o wielu twarzach, to jednak „świat jest zawsze taki, jaki jest, ważne tylko, czy umiesz kochać, czy nie...". W ramach Letniego Przeglądu Monologów możecie obejrzeć Agatę Różycką w porywającym monologu właśnie z tego spektaklu!

Data publikacji: 10 sierpnia
Tytuł filmu: Łukasz Wójcik - MISTRZ I MAŁGORZATA (Michaił Bułhakow)
Opis filmu:
Dzieło, które nigdy nie zejdzie z teatralnych scen! „Pani mi tutaj o jakimś piątym wymiarze...?", czyli Łukasz Wójcik w znakomitym monologu z MISTRZA I MAŁGORZATY, spektaklu, który na widownię od lat ściąga tłumy! „Sztuka generalnie wyróżniała się sporym dystansem i lekkością, ale w grze tego aktora ową lekkość, rezerwę i luz było chyba czuć najbardziej" (Agnieszka Adamska)

Data publikacji: 11 sierpnia
Tytuł filmu: Anna Stela - TUTLI-PUTLI (Witkacy/Malinowski/Czaplicka)
Opis filmu:
Pamiętacie spektakl TUTLI PUTLI. KTO JEST DZIKI? To właśnie z niego pochodzi monolog Anny Steli. Jej bohaterka - antropolożka, Maria Czaplicka, badaczka plemion syberyjskich – roztacza swoją wizję Syberii, „Kanady wschodu". Zobaczcie, skąd ten pomysł!

Data publikacji: 12 sierpnia
Tytuł filmu: Agata Góral - KSIĘŻNICZKA TURANDOT (Carlo Gozzi)
Opis filmu:
KSIĘŻNICZKA TURANDOT to spektakl żywiołowy, pełen rozrywki i zabawy z publiką, a do tego świetnie zagrany! Agata Góral to „jedna z najzdolniejszych aktorek swego pokolenia" (Teatralny.pl), a jako tytułowa Turandot jest „świetna, pełna barw i świadomości formalnej, również w głosie" (Teatr Dla Wszystkich).

Data publikacji: 13 sierpnia
Tytuł filmu: Marcin Sztabiński - HISTORIA JAKUBA (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
Wstrząsający monolog Marcina Sztabińskiego z HISTORII JAKUBA – spektaklu o wierze i tożsamości, o związkach z ludźmi, z którymi dzieli się codzienność. To także historia o tym, kim jest „obcy" i jak łatwo nim zostać... Poruszający, pełen emocji spektakl, który zostaje z widzami na długo!

Data publikacji: 14 sierpnia
Tytuł filmu: Karolina Charkiewicz - MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA (Vedrana Rudan)
Opis filmu:
Oto poruszająca historia kobiety doprowadzonej do ostateczności! Kobiety, której wmówiono, że szczęście znajdzie w służeniu mężczyźnie, a która po latach takiego życia w końcu nie wytrzymuje i... Zobaczcie sami!
W ramach Letniego Przeglądu Monologów zapraszamy do obejrzenia pełnego emocji wykonania Karoliny Charkiewicz, pochodzącego ze spektaklu „MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA". Historia, której nie zapomnicie!
Na przedstawienia zapraszamy 10 i 12 września! Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 15 sierpnia
Tytuł filmu: Anna Moskal - WIDOK Z MOSTU (Arthur Miller)
Opis filmu:
Miłość, rodzina, prawo, nowe relacje, stare układy, a to wszystko w świecie włoskich emigrantów w Nowym Jorku. Co robi wśród nich prawnik? Zapraszamy do obejrzenia Anny Moskal w monologu ze spektaklu WIDOK Z MOSTU!

Data publikacji: 16 sierpnia
Tytuł filmu: Tomasz Budyta - SEN NOCY LETNIEJ (William Shakespeare)
Opis filmu:
W ramach Letniego Przeglądu Monologów chcielibyśmy Was dzisiaj zaprosić do obejrzenia monologu Tomasza Budyty ze SNU NOCY LETNIEJ. To spektakl pełen emocji, magii, podstępów, niespełnionych nadziei, wyuzdanych pragnień, rozgrywek między ludźmi a elfami. Tej nocy wszystkie chwyty są dozwolone w zdobywaniu romantycznej miłości...

Data publikacji: 17 sierpnia
Tytuł filmu: Lidia Pronobis - HAMLET (William Shakespeare)
Opis filmu:
Ofelia jest prawdopodobnie najczęściej przedstawianą na ilustracjach i najczęściej cytowaną bohaterką dzieł Szekspira. Dla wielu stała się symbolem „słabej płci", a jej szaleństwo przedstawieniem ciemiężenia kobiet zarówno w społeczeństwie, jak i w tej szekspirowskiej tragedii. Ta rola uchodzi za jedną z najbardziej pożądanych przez młode aktorki. Obejrzyjcie Lidię Pronobis w monologu z HAMLETA!
Na spektakl zapraszamy 4 i 6 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 18 sierpnia
Tytuł filmu: Kamil Mróz - NIEDŹWIEDŹ WOJTEK (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
Czy Grynberg może być polskim żołnierzem czy też nie? Może jednak powinien wyjechać do kibucu? W końcu jest już ostatnim z rodu... A co tak naprawdę mu w duszy gra, o czym marzy?
W ramach Letniego Przeglądu Monologów zapraszamy do obejrzenia Kamila Mroza we wspaniałym fragmencie NIEDŹWIEDZIA WOJTKA.

Data publikacji: 19 sierpnia
Tytuł filmu: Krzysztof Szczepaniak - HAMLET (William Shakespeare)
Opis filmu:
Dzisiaj w ramach Letniego Przeglądu Monologów Krzysztof Szczepaniak jako HAMLET, snujący plan przyłapania stryja na poczuciu winy, w trakcie spektaklu, który dla niego organizuje... „Tu, na scenie, w potrzask mi wpadnie królewskie sumienie..."
Obejrzyjcie wykonanie, które zostało określone przymiotnikami: brawurowe, dojrzałe, wypełnione emocjami, pełne sprzeczności!
Do teatru na spektakl zapraszamy 4 i 6 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 20 sierpnia
Tytuł filmu: Robert Majewski - PIJANI (Iwan Wyrypajew)
Opis filmu:
Robert Majewski ma w PIJANYCH monolog, który nieustająco przerywają gromkie brawa od widowni – oto właśnie on! Jego bohater – Laurenz – w przebłysku trzeźwego myślenia wygłasza pełne ekspresji kazanie do współczesnej ludzkości, uderzając w pozowane cierpiętnictwo, płytkość, narzekanie. I nawołując: „pamiętajmy, że czas zacząć kochać kogoś innego oprócz samego siebie!"

Data publikacji: 21 sierpnia
Tytuł filmu: Maciej Wyczański - HAMLET (William Shakespeare)
Opis filmu:
Obejrzyjcie monolog o przebaczeniu, wyrzutach sumienia, rozterkach związanych z popełnioną zbrodnią i pozyskaną pozycją. Poczujcie emocje, które targają Klaudiuszem!
„Klaudiusz Macieja Wyczańskiego jest przewidujący i opanowany, potrafi aranżować i prowadzić sceniczną akcję, a w scenie modlitwy zdobywa się na szczerość wobec siebie. Pada na kolana i bije się w piersi, zdaje sobie jednak sprawę, że musiałby oddać wszystko, co zdobył, by liczyć na przebaczenie. (Kalina Zalewska, Teatr)
Na spektakl zapraszamy 4 i 6 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 22 sierpnia
Tytuł filmu: Anna Gorajska - COMING OUT (Jacek Górecki)
Opis filmu:
COMING OUT to był spektakl-spowiedź, w trakcie którego symbolicznym konfesjonałem była scena, a rozgrzeszali widzowie. Mocne, odważne, bezkompromisowe oraz perfekcyjnie zagrane. Dzisiaj macie okazję, by obejrzeć monolog Anny Gorajskiej właśnie z tego spektaklu. Zapraszamy!

Data publikacji: 23 sierpnia
Tytuł filmu: Henryk Niebudek - TAJNY DZIENNIK (Miron Białoszewski)
Opis filmu:
TAJNY DZIENNIK to swoista prezentacja egzystencjalnych przemyśleń Mirona Białoszewskiego, autora, którego twórczość wciąż budzi zainteresowanie czytelników. W spektaklu prezentowane są – przez kwartet aktorów grających Mirona - fragmenty jego dziennika. Dzisiejszy monolog wykonuje Henryk Niebudek, zapraszamy!

Data publikacji: 24 sierpnia
Tytuł filmu: Łukasz Wójcik - FERDYDURKE (Witold Gombrowicz)
Opis filmu:
Jak wtrącić w zdziecinnienie cały świat? Jak „upupić" uczniów, czyli utrzymywać ich w stanie wiecznej niedojrzałości? Ten właśnie temat rozważa profesor Pimko, znany wszystkim z FERDYDURKE. W adaptacji wyreżyserowanej przez Magdę Miklasz gra go Łukasz Wójcik, a jego rola określana jest jako fantastyczna, zabawna, zapadająca w pamięć.

Data publikacji: 25 sierpnia
Tytuł filmu: Piotr Bulcewicz BENT (Martin Sherman)
Opis filmu:
BENT to jeden z najbardziej poruszających spektakli w naszym repertuarze, wzbudza w widzach ogrom emocji i przemyśleń. Piotr Bulcewicz w monologu mówiącym o miłości zakazanej, niemożliwej, mogącej się skończyć śmiercią... To trzeba zobaczyć!
Na spektakl zapraszamy na Scenę Przodownik 12 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 26 sierpnia
Tytuł filmu: Magdalena Czerwińska - FATALISTA (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
Lena, żona tytułowego FATALISTY, w monologu dosadnie ukazującym metamorfozę stosunków małżeńskich, które z latami tracą urodę. Szczerość, ideały, namiętność – to wszystko zniknęło... A co pojawiło się w zamian? Sprawdźcie oglądając urywek znakomitej roli Magdaleny Czerwińskiej!
Zapraszamy do teatru na to przedstawienie już 3 i 5 września! Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 27 sierpnia
Tytuł filmu: Marta Król - DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ (Simon Stephens)
Opis filmu:
„Dla mnie DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ to historia każdego outsidera, piękna opowieść o własnym, fascynującym świecie, którego nikt nie rozumie" – tak o spektaklu mówi Marta Król, aktorka grająca Judy, matkę Christophera. Obejrzyjcie jej monolog, który ukazuje, jakim wyzwaniem jest czasami bycie matką...
Na spektakl zapraszamy 18 i 20 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 28 sierpnia
Tytuł filmu: Anna Moskal - HAMLET (William Shakespeare)
Opis filmu:
Śmierć Ofelii niezmiennie pozostaje najbardziej poetyckim opisem śmierci w literaturze. Jest również częstym motywem w sztuce – malarstwie, muzyce, filmie. W ramach Letniego Przeglądu Monologów przygotowaliśmy dla Was monolog Anny Moskal w roli królowej Gertrudy, która informuje o nieszczęściu dziewczyny.
Zapraszamy do oglądania, a na spektakl do teatru już 4 i 6 września. Bilety: http://bit.ly/2Np71tY

Data publikacji: 29 sierpnia
Tytuł filmu: Mateusz Weber - RZECZ O BANALNOŚCI MIŁOŚCI (Savyon Liebrecht)
Opis filmu:
„To jest Wasza smutna historia... niemieckich Żydów" – tak kończy swój doskonały i przejmujący monolog z RZECZY O BANALNOŚCI MIŁOŚCI Mateusz Weber. Po premierze pisano: „znakomite przedstawienie, które napędza mocny tekst, niezwykły klimat i wielkie role" (Wyborcza Toruń), „spektakl, po którym ma się ochotę otworzyć dzieła Arendt albo przynajmniej obejrzeć poświęcony jej film" (Teatralia), „gdybym miała przyznawać gwiazdki, przyznałabym maksimum" (Metro).

Data publikacji: 30 sierpnia
Tytuł filmu: Maciej Wyczański - BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ (Michał Walczak)
Opis filmu:
BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ to nieustanne zwroty akcji, miks dramatu, komedii i teatru absurdu. To historia nietypowego trójkąta, opowiedziana lekko, ironicznie, z dystansem. Przygotowaliśmy dla Was monolog rozdartego zakochanego – Biednego Ja – Macieja Wyczańskiego.

Data publikacji: 31 sierpnia
Tytuł filmu: Karol Wróblewski - NASZA KLASA (Tadeusz Słobodzianek)
Opis filmu:
„Gdzie był Bóg?" – tak właśnie kończy pełen emocji monolog Zygmunt (w tej roli Karol Wróblewski), jeden z bohaterów NASZEJ KLASY. Ironiczny tytuł sztuki odnosi się do wspólnoty, kruchej, ale realnej, która jednak z czasem nieodwracalnie się rozpada, zamieniając się we wspólnotę złej pamięci. Zbrodnia nikomu nie pozwala pozostać niewinnym...

__

Nagrania zostały zrealizowanie specjalnie na Letni Przegląd Monologów (nie pochodzą z nagrań ze spektakli) i są prezentowane codziennie premierowo - bezpłatnie na naszych kanałach społecznościowych.

Weronika Doboszyńska
Materiał organizatora
8 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia